Ray Service dotáhl do konce přechod na Průmysl 4.0

20.11.2018 12:27

Společnost Ray Service, výrobce sofistikovaných kabelových svazků pro pozemní vojenskou techniku, letecký a automobilní průmysl, dotáhl po osmi letech práce a investic přechod do fáze tzv. Průmyslu 4.0. Ta se vyznačuje systémovou integrací informačních technologií do vývoje a výroby i v klasických průmyslových oborech. Díky tomu se produktivita práce ve společnosti Ray Service zvýšila přibližně o čtvrtinu.

Ray Service dotáhl do konce přechod na Průmysl 4.0
Foto: Facebook
Popisek: Ray Service - logo
reklama

Ray Service, rodinná firma s kořeny sahajícími do roku 1994 založená jihomoravským podnikatelem Petrem Gabrielem, vyvíjí a vyrábí unikátní kabelové svazky a elektromechanické systémy v menších sériích či dokonce jednotlivých kusech pro náročné aplikace u vojenské pozemní techniky či v letectví. Pro svou výrobu potřebuje tisícovky různých součástek.

Není proto překvapivé, že přechod na Průmysl 4.0 začal digitalizací skladového hospodářství. Skladníci byli v roce 2011 vybaveni minipočítači PDA se čtečkami čárových kódů, které byly propojeny s digitálním skladovacím systémem. Za investici cca 500 tisíc Kč se tak podařilo dosáhnout tzv. bezpapírového skladu.

Dalším krokem bylo pořízení digitalizovaných elektronicky řízených skladů od firmy Kardex v roce 2013. Tyto sklady sahající do výšky dvou pater začaly doplňovat a postupně nahrazovat klasické stacionární regály. Společnost Ray Service vyvinula vlastní softwarové řešení, kterým byly sklady od Kardexu inte-grovány do dosavadního skladového systému.

Ze skladů se proces digitalizace přenesl do výroby. V roce 2017 byly všechny operátorky a operátoři výroby (85 % výrobního personálu výroby společnosti Ray Service jsou ženy) vybaveny dotykovými tablety, na kterých se jim zobrazují konstrukční schémata a výrobní postupy. Přes tablet zaměstnanci evidují postup práce na výrobku, objednávají si nové díly ze skladu nebo hlásí výrobní prostoje např. kvůli účasti na poradách či školení.