Řecku půjčíme oklikou, tvrdí Petr Mach

19.04.2010 16:28 | Zprávy

Předseda Strany svobodných občanů Petr Mach tvrdí, že Řecku bude půjčovat i Česká republika, ale oklikou přes půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu. Mach to řekl v rozhovoru pro Studio Česko.

Řecku půjčíme oklikou, tvrdí Petr Mach

Na hrozbu státního bankrotu Řecka reagovaly země eurozóny v březnu a předminulý víkend dohodou, podle níž budou připraveny půjčit Řecku spolu s Mezinárodním měnovým fondem až 45 miliard eur za pětiprocentní úrok. Protože však Česko není členem eurozóny, dohoda se ho podle české vlády nemá týkat.

Předseda Strany svobodných občanů a její pražský volební lídr v květnových volbách do Poslanecké sněmovny Petr Mach ale tvrdí, že i Česká republika půjčí Řecku „určitou částku", konkrétně 26 miliard korun z devizových rezerv a to prostřednictvím půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu, který peníze dodá právě řecké vládě.

„Zástupci Česka naše slova odmítli, ale dokládá to loňské usnesení vlády. Hovoří o tom, že mezi Českou národní bankou a vládou byla podepsána smlouva, že půjčíme Mezinárodnímu měnovému fondu na pět let. Z toho bude mít vláda navíc ´dotován´ úrok jednoho procenta," tvrdí Mach.

Peníze půjdou z kapes daňových poplatníků

Pět let totiž podle Macha bude úrok dorovnáván z kapes daňových poplatníků, tedy ze státního rozpočtu. „Vidím problém v tom, že se voličům v této otázce lže. Tvrdí se jim, že my, tedy Česká republika, nebudeme půjčovat Řecku a druhý problém spatřuji v tom, že vše proběhlo bez souhlasu parlamentu. Vláda si myslela, že takto může v tichosti upéct dohodu s Českou národní bankou," uvedl dále Mach s tím, že půjčka za jedno procento je navíc pro Českou národní banku vysoce ztrátová.

„My, tím myslím Strana svobodných občanů, těžko může v této otázce něco dělat. Na to, abychom jako mimoparlamentní strana mohli dávat nějaký apel, tak na to jsou naše možnosti omezené. Proto nehodláme v této otázce podávat ani žádné žaloby," zmínil dále Mach.

Strana svobodných občanů má podle Macha ve svém sloganu heslo „Necháme vám vaše peníze" a to prý hovoří za vše. „V tom  heslu je ukryté i naše směřování, uvažování, co si myslíme o tom, že se berou peníze daňovým poplatníkům či o vyrovnávání deficitu státního rozpočtu," dodal k tomu.

Předseda Strany svobodných občanů totiž mimo jiné naznačil, že ODS a ČSSD ve svých předvolebních slibech hovoří o vyrovnání veřejných financí, což podle něj není nic jiného, než že mají nějakou strategii snižování deficitu, a nikoliv snižování dluhu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

podáte rezignaci pane ministře Rakušane

Pane ministře obhajujete neobhajitelné. Po skutečnostech, které se veřejnost dozvěděla prostřednictvím MF dnes je na místě vaše rezignace. To, že policisté přišli na fakultu a šli jen do prvního patra, dál je to nezajímalo, i když už měli povědomost o tom, že hledaný je vrah, a ten se skutečně nachá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČNB bude s klienty komunikovat elektronicky, omezí počet poboček

16:07 ČNB bude s klienty komunikovat elektronicky, omezí počet poboček

Česká národní banka zahajuje proces nejvýznamnějších změn v oblasti služeb klientům za poslední tři …