Ředitel BIS Michal Koudelka obdržel cenu Morální autorita

08.12.2021 18:21 | Tisková zpráva

Poslední žijící český stíhací pilot RAF, armádní generál Emil Boček dnes v prostorách Arcibiskupského paláce předal osmi osobnostem a dvěma institucím cenu „Morální autorita“. Tu uděluje legendární pilot od roku 2019.

Ředitel BIS Michal Koudelka obdržel cenu Morální autorita
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka byl mezi osmi oceněnými, kteří dnes z rukou legendárního pilota, armádního generála Emila Bočka obdrželi cenu Morální autorita. „Toto ocenění je pro mě naprosto výjimečné, protože mi ho dala žijící legenda, hrdina a člověk, který patří k mým velkým vzorům,“ Uvedl po převzetí ceny Michal Koudelka.

Mezi oceněnými byli letos například bývalý předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka, neurochirurg Vladimír Beneš nebo zakládající člen Sdružení novodobých válečných veteránů ČR Jindřich Sitta. Ocenění převzali také zástupci Vojenského historického ústavu Bratislava a Domov „Vlčí mák“ v Ústřední vojenské nemocnici.

Cenu Morální autorita předává armádní generál Boček od roku 2019, kdy byli mezi oceněnými například arcibiskup Dominik Duka, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nebo bývalý náčelník Generálního štábu slovenské armády Milan Maxim.

Armádní generál Emil Boček

Poslední žijící stíhací pilot RAF se narodil v Brně-Tuřanech. Protektorát tajně opustil na konci roku 1939, když jako šestnáctiletý odešel přes Balkán a Bejrút na Západ. Zúčastnil se bojů o Francii, a když země před Hitlerem kapitulovala, vstoupil do britského královského letectva. Zde působil jako mechanik, později v Kanadě prošel leteckým výcvikem. Od října 1944 sloužil jako stíhací pilot u 310. československé stíhací perutě. Absolvoval 26 operačních letů v délce přes 73 hodin.

Od letectva odešel až po válce, v roce 1946. Otevřel si dílnu na opravu motocyklů, o dva roky později byl donucen odejít do podniku Mototechna, pětadvacet let pracoval jako soustružník ve Výzkumném ústavu AV.

V roce 2010 získal z rukou Václava Klause Řád bílého lva III. třídy za zásluhy o obranu a bezpečnost státu a bojovou činnost. V roce 2012 o jeho životě vznikl dokument Nezlomný. V květnu 2019 Bočka povýšil prezident Miloš Zeman do nejvyšší armádní hodnosti. Generálské hodnosti mu udělil už v letech 2014 a 2017. V říjnu 2019 mu Miloš Zeman udělil Řád bílého lva I. třídy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Vydařený Den dětí s hasiči Severočeských dolů v infocentru Elektrárny Ledvice

22:02 ČEZ: Vydařený Den dětí s hasiči Severočeských dolů v infocentru Elektrárny Ledvice

Čtyři stezky a různé soutěžní úkoly čekaly v neděli 28. května na děti v Informačním centru klasické…