Ředitelka NPÚ se ve věci otevřeného dopisu arch. Ivana Kroupy staví za arch. Ladislava Lábuse

12.10.2015 17:11

Generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková projednala na 17. zasedání vědecké rady dne 30. září 2015 dopis prof. Ing. arch. Ladislava Lábuse, děkana Fakulty architektury ČVUT. Generální ředitelka se stejně jako vědecká rada v této kauze postavila za prof. Lábuse.

Ředitelka NPÚ se ve věci otevřeného dopisu arch. Ivana Kroupy staví za arch. Ladislava Lábuse
Foto: NPÚ
Popisek: Národní památkový ústav

Prof. Lábus písemně reagoval na na otevřený dopis architekta Ivana Kroupy děkanovi a akademické obci Fakulty architektury ČVUT v Praze, zveřejněný v internetovém deníku eARCH a týkající se neveřejné části zasedání vědecké rady v únoru letošního roku, na níž se projednávala přestavba školy v Mikulandské ulici v Praze 1 na dílny UMPRUM. Formu dopisu zvolil, protože 17. zasedání vědecké rady se nemohl zúčastnit osobně.

Generální ředitelka NPÚ jednoznačně vyjádřila solidaritu se stanoviskem prof. Lábuse a pochopením pro argumenty, které v dopise uvedl, a odsoudila únik interních informací z jednání rady i jejich zneužití v kampani proti prof. Lábusovi. Zdůraznila, že smyslem existence vědecké rady je svobodná diskuse, v níž se formuluje kvalifikovaný názor odpovídající současnému stavu poznání. K svobodné diskusi patří i nesouhlasné nebo menšinové názory, a proto by se vědecká rada musela ohradit, pokud by byl kterýkoli člen za své minoritní stanovisko napadán. O to více je nepřijatelné napadání prof. Lábuse za názor, na němž se členové rady shodli v poměru 18 ku 4.

Generální ředitelka NPÚ zaslala toto své stanovisko a stanovisko vědecké rady prof. Lábusovi formou dopisu a vzhledem k tomu, že k tomuto tématu pokračuje na webu eARCH otevřená diskuse, rozhodla se s postojem účastníků 17. zasedání rady rovněž seznámit veřejnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KHS Jihočeského kraje: COVID-19 zatím předčasně ukončil jen jeden tábor

22:33 KHS Jihočeského kraje: COVID-19 zatím předčasně ukončil jen jeden tábor

V polovině prázdnin je situace na táborech celkem klidná. Jihočeští hygienici zatím mají nahlášeno k…