Ředitelství vodních cest: Modernizované stání pro služební plavidla Policie ČR v Praze bylo uvedeno do provozu

12.04.2024 13:21 | Tisková zpráva

Náměstek ministra dopravy Václav Bernard, policejní prezident genpor. Martin Vondrášek, ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů a primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda včera v Praze na Veslařském ostrově slavnostně uvedli do provozu modernizovaná stání služebních plavidel Policie ČR. Sloužit budou pražskému poříčnímu oddělení.

Ředitelství vodních cest: Modernizované stání pro služební plavidla Policie ČR v Praze bylo uvedeno do provozu
Foto: Ředitelství vodních cest ČR
Popisek: Ředitelství vodních cest ČR

„Ministerstvo dopravy dlouhodobě podporuje rozvoj nákladní, osobní i rekreační vodní dopravy. Jsme si vědomi toho, že nestačí jen stavět vodní cesty a přístaviště, ale je potřeba zajistit i zázemí pro bezpečnost na vodě. Význam činnosti policie na českých vodních cestách dále narůstá spolu se zvyšujícím se počtem malých rekreačních plavidel řízených jejich vůdci s omezenými zkušenostmi. Jsme proto velmi rádi, že můžeme spolupracovat s Policií ČR při zajištění potřebného zázemí pro dozor nad bezpečností, obdobně jako se děje například na nových dálnicích,“ prohlásil Václav Bernard, náměstek ministra dopravy.

„Pražské poříční oddělení zajišťuje širokou a zároveň vysoce specifickou škálu činností souvisejících s bezpečností na vodních plochách, k čemuž potřebuje nejen kvalitní zázemí pro personál, ale také pro používanou techniku. Těší mne, že se za výrazného přispění Státního fondu dopravní infrastruktury podařilo právě tolik potřebné plovoucí garáže vybudovat a mé poděkování proto patří každému, kdo se na úspěšné realizaci projektu jakkoliv podílel,“ uvedl policejní prezident genpor. Martin Vondrášek.

„To, že Ředitelství vodních cest ČR vybavilo stání služebních plavidel poříčního oddělení Policie ČR v Praze na Veslařském ostrově plovoucím molem s dalbami, které umožňují bezpečné stání služebních plavidel i za největších povodní je nesmírně dobrou zprávou pro Pražany,“ řekl primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. „Máme Vltavu rádi, Vltava má ráda nás, ale občas trochu zlobí. Teď je významně zlepšena akceschopnost Policie ČR v rámci Integrovaného záchranného systému. A to posiluje bezpečnost, která pro vedení Prahu jednou z největších priorit.“

Anketa

Kdo byl vaším favoritem ve druhém kole slovenských prezidentských voleb?

hlasovalo: 17760 lidí

„Ředitelství vodních cest ČR v rámci své investiční akce vybavilo v roce 2015 stání služebních plavidel poříčního oddělení Policie ČR v Praze na Veslařském ostrově plovoucím molem s dalbami, které umožňují bezpečné stání lodí i za největších povodní. V průběhu loňského roku jsme pak molo modernizovali a doplnili o nové plovoucí garáže, které poskytují ochranu proti povětrnostním vlivům. V nových garážích je prostor pro 5 lodí policie,“ popisuje Lubomír Fojtů, ředitel ŘVC ČR.

Stání pro služební plavidla tvoří dvě kryté garáže. Jedna garáž pojme dvě plavidla a druhá tři plavidla pro dozorovou činnost a zásahy policie na řece Vltavě. Každé místo pro vyvázání lodě je široké 3,5 až 4 m a dlouhé 10,8 m, aby pojmulo celé spektrum plavidel užívaných policií. Kryté stání tvořené mohutnými železobetonovými plováky vyplněnými polystyrenem a ocelovou konstrukcí s plechovým opláštěním zajišťuje pohodlný přístup k plavidlům za každého počasí.

Jedno stání ve dvojgaráži je navíc vybaveno zdvihacím zařízením, které umožní vyzvednout plavidlo o největší hmotnosti 10 tun až metr nad hladinu pro pravidelnou kontrolu dna a pohonné části a údržbu. Vlastní garáže jsou upevněny k plovoucímu molu délky 45 m vybudovanému před 9 lety. Pomocí vysokovodních daleb je pak zajištěna možnost pohybu mola včetně nových garáží nahoru a dolů spolu s hladinou řeky Vltavy. Stání tak neohrozí ani největší povodně, jaké Praha zažila v roce 2002.

"Při realizaci projektu jsme využili naše bohaté zkušenosti z výstavby plovoucích mol. Stavbu jsme provedli v souladu se smluvními podmínkami FIDIC, což prakticky znamená dodávku 'na klíč'. Sami jsme připravili projektovou dokumentaci, navrhli konstrukci a provedli výstavbu. Věříme, že modernizace stání přinese policistům větší bezpečnost při manipulaci s plavidly a celkově jim usnadní výkon služby," říká Milan Hromádka, ředitel závodu 6 společnosti Metrostav DIZ.

Celkové náklady na vybudování pražského stání dosáhly částky 23,1 mil. Kč vč. DPH a financoval je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavbu realizovala společnost Metrostav DIZ, s.r.o.

Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC ČR) je organizační složkou státu, zřízenou Ministerstvem dopravy k zabezpečení přípravy a realizace výstavby a modernizace dopravně významných využívaných vodních cest a dalších staveb nutných pro provoz na vodních cestách.
Ředitelství vodních cest ČR rovněž provozuje veřejné přístavy a přístaviště i remorkér BESKYDY.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

kampaň

Kde máte důkaz, že jsou všichni mimo vás ,,Putinovi užiteční idioti“? Nešíříte náhodu dezinformace, proti kterým paradoxně tak bojujete? A myslíte, že touto negativní kampaní docílíte něčeho pozitivního, třeba zklidnění politické situace v zemi? To je takový problém vést kampaň tak, že budete prezen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Novela zákoníku práce přináší pozitivní změny pro zaměstnavatele

19:02 Hospodářská komora: Novela zákoníku práce přináší pozitivní změny pro zaměstnavatele

Sloučení výpovědních důvodů v případě ztráty zdravotní způsobilosti do jedné kategorie, které přines…