Regionální muzeum v Mikulově: Zmodernizovanou expozicí v Divákách vás provedou sami bratři Mrštíkové

16.10.2021 14:29 | Tisková zpráva

Špatný stav budovy a zastaralá expozice Památníku bratří Mrštíků v Divákách je minulostí. Regionální muzeum v Mikulově po třech letech dokončilo nákladnou rekonstrukci a nové prostory otevřelo veřejnosti za účasti významných hostů i dlouholetého správce původní expozice, pana Němečka z Divák.

Regionální muzeum v Mikulově: Zmodernizovanou expozicí v Divákách vás provedou sami bratři Mrštíkové
Foto: repro/internet
Popisek: Památník bratří Mrštíků v Divákách

Památník Bratří Mrštíků v Divákách září novotou. Regionální muzeum v Mikulově, které památník spravuje, úspěšně dokončilo nákladnou, tři roky trvající rekonstrukci za více než sedm milionů korun. „Je to tu zásadně jiné. Máme celou řadu nových exponátů, a hlavně audiovizuální techniku s krátkými filmy. Nové jsou stavební úpravy, kdy jsme expozici rozšířili o jednu místnost, která v minulosti sloužila jako zázemí. Otevřeli jsme původní dveře, nepůvodní jsme naopak zazdili, takže jsme opravdu vycházeli z původních plánů,“ popisuje s nadšením nové prostory ředitel Regionálního muzea v Mikulové Petr Kubín.

V rodinném domě číslo 57 Mrštíkovi žili a napsali tam svá nejznámější díla. Pro expozici použili zástupci muzea nábytek z původního stavení, který se nacházel v muzejních depozitářích. Celou expozicí návštěvníky provedou sami bratři Mrštíkové, a to díky audiovizuální technice a spolupráci s boleradickými ochotníky. Scénář expozice připravili Oskar Brůža, Dalibor Dvořák, Hana Dvořáková a František Pavlíček, kteří se snažili propojit moderní prvky s těmi tradičními.

„Chtěli jsme, aby to bylo moderní, ale zároveň aby se zachovala autenticita celého prostoru. Kupříkladu jsme třeba nabarvili dveře a okna načerveno, protože víme, že Vilém si přál, aby byly červené. Takže nejde jen o rekonstrukci jako takovou, ale o návrat v maximální možné míře k původnímu duchu místa,“ neskrývá radost z dokončeného díla Kubín.

Na svém místě zůstala i původní hrušeň na přilehlé zahradě, kterou bratři Mrštíkové osobně zasadili. Právě zahrada nebo třeba nainstalovaná malotřídka na verandě budou sloužit přednáškám či výukovým programům pro školy. Otevřeno je i pro veřejnost, a to každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS: Oblast, kde se vyplácí zástřelné a nálezné za divočáky se od prosince výrazně rozšiřuje

22:30 SVS: Oblast, kde se vyplácí zástřelné a nálezné za divočáky se od prosince výrazně rozšiřuje

Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s ministerstvem zemědělství s ohledem na šíření africk…