Rekordní zájem o infocentra, virtuální prohlídky a elektrárny ČEZ - čtvrt milionu návštěvníků za rok 2022

17.01.2023 15:16 | Komerční článek

Elektrárny Skupiny ČEZ navštívilo v roce 2022 rekordních 247 250 lidí, a to reálně i virtuálně. Obě jaderná infocentra lákala na ReakTour aneb tour až k temelínskému a nově i dukovanskému reaktoru prostřednictvím nejmodernějších brýlí s virtuální realitou.

Rekordní zájem o infocentra, virtuální prohlídky a elektrárny ČEZ - čtvrt milionu návštěvníků za rok 2022
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Více než 35 000 studentů i zájemců z řad veřejnosti pak zavítalo do vybraných bezemisních zdrojů ČEZ během živě vysílaných on-line prohlídek Virtuálně v elektrárně. Tento oblíbený projekt navíc přinesl v loňském roce novinku – stávající nabídka jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů se rozrostla o prohlídku distribuční soustavy, která diváky seznamuje s kompletní cestou elektřiny.

Z celkových 247 250 návštěv tvořilo 211 957 „fyzické“ prohlídky infocenter a elektráren, a to i přesto, že byly kvůli covidu pro veřejnost zkraje roku dva měsíce uzavřené. Nejvíce lidí loni přilákala nejznámější česká přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně – výjimečné technické vodní dílo v Jeseníkách. Shodně přes 35 tisíc návštěvníků si započetly oba jaderné zdroje Temelín a Dukovany.

„V našich jaderných infocentrech byla v loňském roce největším lákadlem ReakTour. Jde o hromadnou prohlídku nejstřeženějších prostor jaderné elektrárny ve speciálních VR brýlích,“ říká vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková a dodává: „Přenese vás třeba k reaktoru, do chladicí věže nebo na blokovou dozornu, odkud se elektrárna řídí. Temelínskou ReakTour, jsme spustili už na konci roku 2021, loni na podzim jsme k ní přidali ještě dukovanskou virtuální prohlídku. Ta je navíc obohacená o interaktivní prvky, kdy si pomocí vlastních rukou můžete volit scénář celé virtuální tour. A aby toho za loňský rok nebylo málo, v létě jsme pořádali reálné exkurze přímo do areálu obou našich jaderek. Během prázdninových víkendů jsme pak veřejnosti ještě zpřístupnili zmodernizovanou vodní elektrárnu Lipno, kde se lze dostat speciálním výtahem do strojovny elektrárny vyhloubené v kaverně 160 metrů pod hladinou Vltavy.“

Dalšími čísly přispěl k celkové návštěvnosti projekt Virtuálně v elektrárně. Virtuální prohlídky elektráren vysílané každý všední den živě z interaktivního TV studia přilákalo loni 35 293 dětí i dospělých. „Novinkou v loňském roce byla prohlídka distribuční soustavy, v rámci které zejména studentům vysvětlujeme, co se stane s elektřinou od chvíle, kdy ji vyrobíme v elektrárně, do momentu, kdy dorazí k nim domů do zásuvky. Na distribuční virtuální prohlídku, ale i na další, zaměřené na výrobu elektřiny z jádra či obnovitelných zdrojů, se mohou zájemci hlásit zdarma až do konce března,“ dodává Kateřina Bartůšková.

Nejen prohlídky Virtuálně v elektrárně, ale i zmíněné exkurze do podzemí vodní elektrárny Lipno jsou atrakcemi, které si mohou fanoušci energetiky užít i letos. Oba projekty aktuálně běží až do března 2023. Další novinky se opět chystají na léto – těšit se můžete na letní soutěž o ceny a další aktivity. Více informací i možnost registrace na stávající prohlídky najdete na webu ZDE.

Top 5 nejnavštěvovanějších elektráren ČEZ:

tabulka

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Proč nikdo neřeší nákup tanků bez výběrka?

Dobrý den, schvalujete nákup tanků, který vláda plánuje? Mě překvapuje, že nikdo neřeší, že nákup probíhá bez výběrového řízení. Podle mě to zavání korupcí nebo minimálně plýtvání veřejnými penězi, protože když není výběrko, jak se ví, že jde pro nás o ten nejvýhodnější nákup?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy zahájily prodej oblíbené Jízdenky na léto

22:03 České dráhy zahájily prodej oblíbené Jízdenky na léto

České dráhy zahájily předprodej Jízdenky na léto. S touto speciální jízdenkou získají cestující jedi…