Rosatom: Běloruská jaderná elektrárna ožívá, začalo zavážení palivo do reaktoru 1. bloku

07.08.2020 15:13

7. srpna 2020 začalo zavážení paliva do reaktoru prvního bloku Běloruské jaderné elektrárny. Tuto elektrárnu se dvěma reaktory VVER-1200 generace III+ v Bělorusku staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

Rosatom: Běloruská jaderná elektrárna ožívá, začalo zavážení palivo do reaktoru 1. bloku
Foto: Rosatom
Popisek: Běloruská jaderná elektrárna
reklama

V 10:45 středoevropského letního času byla do aktivní zóny reaktoru zavezena první kazeta s čerstvým jaderným palivem. Do konce měsíce do ní bude zavezeno všech 163 palivových kazet.

Po zavezení paliva dosáhne reaktor minimálního kontrolovaného výkonu (1 % nominálního výkonu) a budou prováděny zkoušky správné funkce systémů bloku. Od tohoto okamžiku již jaderný blok nese status jaderného energetického zařízení. Po potvrzení spolehlivosti a bezpečnosti bloku při projektových parametrech bude zahájena fáze energetického spouštění, během níž bude blok poprvé připojen k přenosové soustavě.

„Bělorusko získalo blok postavený za použití těch nejmodernějších technologií generace III+. Tato technologie už má reference z jaderných elektráren postavených v Rusku. Splňují všechny pofukušimské bezpečnostní požadavky a všechny proběhlé mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii potvrdily jejich spolehlivost,“ uvedl generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov.

Výstavba Běloruské jaderné elektrárny probíhá otevřeně a transparentně. Elektrárna splňuje všechna bezpečnostní doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Bělorusko pravidelně spolupracuje s vedením a odborníky z této organizace a také s představiteli Evropské komise a evropské skupiny jaderných dozorných orgánů ENSREG. V letech 2012-2020 proběhlo celkem 7 klíčových misí MAAE doporučovaných zemím, které staví svou první jadernou elektrárnu.

První blok Běloruské elektrárny se stal zároveň prvním blokem generace III+ postaveným za použití ruských technologií za hranicemi Ruska. V současnosti jsou v Rusku úspěšně provozovány tři bloky stejného typu: dva v jaderné elektrárně Novovoroněžská II a jeden v jaderné elektrárně Leningradská II.

„Ve srovnání s bloky předchozí generace, které používají reaktory VVER-1000, mají bloky typu VVER-1200 generace III+ řadu výhod, především mají podstatně zlepšené ekonomické parametry a bezpečnost. Hlavní předností technologie VVER-1200 je unikátní spojení aktivních a pasivních bezpečnostních systémů, díky nimž je elektrárna maximálně odolná vůči vnitřním a vnějším rizikům. Všechny tyto bloky jsou vybaveny lapačem taveniny, který v případě roztavení aktivní zóny reaktoru zachytí a lokalizuje taveninu, a dalšími pasivními systémy, které jsou schopny plnit svou funkci i při výpadku napájení bloku a bez zásahu operátora. Dále tento blok vyniká tím, že má o 20 % vyšší výkon než jeho předchůdci, že byl výrazně snížen počet obslužného personálu a že byla prodloužena projektová doba provozu na dvojnásobek ze 30 na 60 let s možností dalšího prodloužení o 20 let,“ řekl Andrej Petrov, první viceprezident pro výstavbu společnosti IK ASE a generální ředitel Koncernu Rosenergoatom (obě společnosti představují součást struktury Rosatomu).

V současnosti patří mezi hlavní zákazníky, kteří se rozhodli pro ruskou technologii generace III+, Finsko, Maďarsko, Turecko, Bangladéš, Egypt ad.

Dodavatelem komponent jaderného ostrova pro Běloruskou elektrárnu je Atomenergomaš (součást Rosatomu). Palivo bylo vyrobeno v podniku Novosibirskij zavod chimkoncentratov (NZCHK – součást Rosatomu) a má obohacení od 1,3 do 4,4 %.
V současnosti je Rosatom světovým lídrem ve výstavbě jaderných elektráren a jedinou společností na světě, která v zahraničí staví jaderné elektrárny sériově. Po celém světě bylo postaveno 102 jaderných energetických zařízení ruské konstrukce a z toho je 78 bloků typu VVER. V současnosti má Rosatom ve svém portfoliu zahraničních zakázek 36 bloků typu VVER v různé fázi realizace ve 12 zemích světa. Z toho je ve fázi výstavby 25 bloků v 9 zemích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: Rekonstrukce domu Kalich v Litoměřicích

9:01 Národní památkový ústav: Rekonstrukce domu Kalich v Litoměřicích

Unikátní jehlancová střecha, vrcholící vyhlídkovou bání ve tvaru kalich, dala litoměřickému domu své…