Rosatom: Druhý blok Leningradské JE II prošel předspouštěcí mezinárodní prověrkou WANO

13.08.2020 11:48

Odborníci z Moskevského centra Světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO) 11. srpna 2020 úspěšně dokončili předspouštěcí partnerskou prověrku 2. bloku jaderné elektrárny Leningradská II. Jejím cílem bylo zhodnotit připravenost bloku k bezpečnému spouštění a provozu.

Rosatom: Druhý blok Leningradské JE II prošel předspouštěcí mezinárodní prověrkou WANO
Foto: red
Popisek: Rosatom

Partnerské prověrky pod hlavičkou WANO probíhají na všech jaderných elektrárnách na světě jednou za čtyři roky a musí jimi projít i jaderné bloky před svým uvedením do provozu.

Během prověrky navštívila Leningradskou elektrárnu mise tvořená odborníky z jaderných elektráren z různých zemí, kteří prověřovali její provozní, protipožární a havarijní připravenost a také kulturu bezpečnosti mezi personálem elektrárny. Všechny tyto oblasti mají velký význam při zajišťování spolehlivosti a bezpečnosti jaderného zařízení během celé doby jeho provozu, zejména během etapy, kdy je zařízení převáděno z výstavby do provozu. Tato prověrka se stala doplňkovým nástrojem při zvyšování bezpečnosti budoucího bloku jaderné elektrárny.

Hossein Ghaffari, vedoucí zastoupení íránské organizace pro atomovou energii AEOI v Rusku, řekl: „Jde o předspouštěcí prověrku a naším úkolem bylo pomoct obsluze Leningradské jaderné elektrárny se plně připravit k důležité události, kterou spuštění nového bloku je. Jako odborný poradce jsem se zúčastnil kontroly na velínu a strojovně a mezitím se moji kolegové zaměřili na kontrolu zařízení a prostor, které hrají prvořadý význam během spouštění bloku. Výsledky těchto kontrol potvrzují, že blok je připraven k zahájení plného rozsahu spouštěcích a přípravných prací. Stav dokumentace a úroveň připravenosti personálu je zde dostatečně vysoká a projekt jaderné elektrárny Leningradská II potvrzuje, že zpřísněné bezpečnostní požadavky, které jsou dnes kladeny na jaderné bloky ve výstavbě, jsou zde splněny v plném rozsahu.“

Připomeňme, že uvádění 2. bloku jaderné elektrárny Leningradská II s reaktory VVER-1200 probíhá v jednotlivých etapách od 19. července 2020 počínaje fyzikálním spouštěním, kdy je do reaktoru poprvé zavezeno jaderné palivo. Během dalších etap, energetického spouštění, zkušebního provozu a komplexního testu celého bloku, prochází jednotlivé systémy kontrolami správné funkčnosti. Zahájení komerčního provozu je plánováno na rok 2021. Nový blok zamění dosluhující blok s reaktorem typu RBMK-1000, který v Leningradské jaderné elektrárně pracoval 45 let.

Reaktory VVER-1200 se staví i v dalších zemích, nyní probíhá například spouštění 1. bloku Běloruské jaderné elektrárny. Dále si tuto technologii pro své nové jaderné bloky vybraly i země jako Maďarsko (JE Paks II), Finsko (JE Hanhikivi), Egypt (JE El Dabaa), Bangladéš (JE Rooppur) ad.

S reaktory VVER-1200 mají české firmy reálné dodavatelské zkušenosti. Do nových bloků Leningradské jaderné elektrárny například dodaly armatury firmy Arako, Armatury Group, Modřany Power, Mostro a MPower Engineering, LOCA-kabely Kabelovna Kabex a čerpadla Sigma Group. Šlo v souhrnu o produkci za 350 milionů korun. Do elektrárny Novovoroněžská II putovaly z Česka v letech 2003 – 2016 armatury, hermetické kabelové průchodky, čerpadla, elektropohony, laboratorní vybavení a obráběcí stroje v celkové hodnotě přes 1,4 miliardy korun.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, v nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý, sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. V Ruské federaci Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…