Rosatom: Německý antimonopolní úřad schválil společný podnik TVELu a Framatomu

24.03.2021 17:56

Bundeskartellamt, německý federální antimonopolní úřad, schválil to, že společnosti TVEL (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) a francouzský Framatome mohou vytvořit společný podnik na výrobu jaderného paliva. Minulý týden o tom informovala ruská tisková agentura TASS.

Rosatom: Německý antimonopolní úřad schválil společný podnik TVELu a Framatomu
Foto: TVEL
Popisek: Palivová kazeta TVS Kvadrat vyráběné TVELem pro západní tlakovodní reaktory
reklama

Obě společnosti podaly žádost o založení společného podniku, který bude vyrábět jaderné palivo pro jaderné elektrárny 12. února 2021. Na webu antimonopolního úřadu se informace o schválení žádosti objevila 11. března 2021.

Anketa

Má být Slavia potrestána za údajné rasistické napadení hráče Glasgow Rangers?

4%
96%
hlasovalo: 10244 lidí

Společnost TVEL vyrábí jaderné palivo pro reaktory VVER a dodává komponenty paliva i pro západní typy jaderných reaktorů. V současnosti společnost usiluje o vstup na západní trh se svou vlastní konstrukcí paliva pro západní tlakovodní reaktory. Při vývoji využila materiály a konstrukční řešení používaná v aktivní zóně reaktorů VVER. Společnost zaujímá zhruba šestinu světového trhu s jaderným palivem.

Framatome vyrábí ve svých továrnách ve Francii, Německu a USA jaderné palivo pro západní tlakovodní reaktory a varné reaktory. Na světovém trhu s výrobou jaderného paliva drží jednu pětinu a jeho hlavním odbytištěm je západní Evropa. V loňském roce uvedl výkonný ředitel Framatome pro prodeje Frederic Lelievre, že společnost vyvíjí jaderné palivo pro jaderné elektrárny ruské konstrukce.

Obě firmy stejně jako ostatní dodavatelé jaderného paliva v posledních letech intenzivně pracují na vývoji tzv. tolerantního paliva, které bude odolávat havarijním podmínkám v aktivní zóně jaderného reaktoru. Jde o reakci na fukušimskou havárii, která má zabránit opakování exploze vodíku v reaktorové budově. Hledají se proto materiály, které budou mít větší teplotní odolnost a na kterých nebude za vysokých teplot docházet k rozkladu vody na vodík a kyslík.

Framatome letos v únoru oznámil, že jeho tolerantní palivo prošlo první palivovou kampaní v energetickém reaktoru ve Spojených státech. TVEL v březnu dokončil druhý ozařovací cyklus svých testovacích tolerantních proutků ve výzkumném reaktoru MIR.
Mateřská společnost TVELu, Rosatom, spolupracuje s Framatomem i při výstavbě jaderných elektráren typu VVER. Francouzská společnost je součástí konsorcia na dodávku řídicích systémů pro finskou jadernou elektrárnu Hanhikivi a maďarskou jadernou elektrárnu Paks II. Ve spojení s Rosatomem jde Framatome také do tendru na výstavbu bulharské jaderné elektrárny Belene.

Zdroj: TASS, Atomic-energy.ru, Deutsche Welle

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: V přístavu Hluboká nad Vltavou lodě bezpečně natankují pohonné hmoty

22:33 Ministerstvo dopravy: V přístavu Hluboká nad Vltavou lodě bezpečně natankují pohonné hmoty

Kapitáni rekreačních lodí v největším jihočeském veřejném přístavu pro rekreační lodě v Hluboké na V…