Rosatom: Rusko a Indie podepsaly dokument o výstavbě šesti nových jaderných bloků

08.10.2018 11:34

Během 19. Rusko-indického summitu byl v Novém Dillí 5. října podepsán dokument o spolupráci Ruska a Indie v nových projektech v oblasti jaderné energetiky.

Rosatom: Rusko a Indie podepsaly dokument o výstavbě šesti nových jaderných bloků
Foto: Rosatom
Popisek: Dva bloky jaderné elektrárny Kudankulam, které v Indii postavil Rosatom
reklama

Dokument s názvem Akční plán prioritizace a realizace spolupráce v oblasti jaderné energetiky podepsali generální ředitel ruské korporace pro atomovou energii Rosatom Alexej Lichačov a předseda Indické komise pro atomovou energii Kamlesh Vyas.

Strany se zavázaly rozvíjet projekt výstavby šesti jaderných bloků typu VVER v nové indické lokalitě, rozšířit vzájemnou spolupráci ve třetích zemích a spolupracovat i v dalších oblastech využívání jaderné energie kromě výstavby jaderných elektráren. Projekt, který bude použit pro novou lokalitu, byl stanoven jako reaktor VVER generace III+ a míra lokalizace během jeho výstavby bude navýšena oproti ruským blokům, které se v Indii stavějí dnes.

„Jsme spokojeni s naší strategickou spoluprací s Indií, kde nyní probíhá podle ruského projektu výstavba jaderné elektrárny Kudankulam. Očekáváme, že v blízké době získáme smlouvu na podobnou sériovou výstavbu bloků v nové lokalitě na území Indie. To umožní podstatným způsobem zvýšit objem lokální výroby komponent pro jaderné elektrárny v rámci strategie Vyráběj v Indii a také optimalizovat termíny a cenu realizace projektu. Indie je pro nás spolehlivým partnerem, s nímž již nyní realizujeme projekty ve třetích zemích a tuto spolupráci plánujeme dále rozšířit,“ řekl Lichačov.

Indické reaktory typu VVER jsou zajímavé pro české dodavatele, protože jde o projekty, jejichž výstavba skutečně probíhá a místní prostředí pro ně není neznámé. Výstavby první dvojice bloků se dodavatelsky účastnilo 8 českých firem, například společnosti Arako, Armatury Group a MSA dodaly armatury, Sigma Group čerpací agregáty, Kabelovna Kabex kabely, ZPA Pečky elektropohony a Vítkovice vysokotlaké ohříváky a komponenty parogenerátorů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničních věcí: Náměstek Tlapa přijal novou tuniskou velvyslankyni

22:11 Ministerstvo zahraničních věcí: Náměstek Tlapa přijal novou tuniskou velvyslankyni

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal dne 3. června 2020 novou velvyslankyni Tunis…