Rosatom: V JE Rooppur byla dokončena montáž reaktorové nádoby

12.10.2021 20:29 | Tisková zpráva

10. října 2021 byla dokončena montáž tlakové nádoby reaktoru VVER-1200 v 1. bloku jaderné elektrárny Rooppur, kterou v Bangladéši staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom. Nádoba o hmotnosti 334 tun byla usazena na místo s přesností na desetinu milimetru.

Rosatom: V JE Rooppur byla dokončena montáž reaktorové nádoby
Foto: red
Popisek: Rosatom

Montáž reaktorové nádoby začala 14. září. Reaktor nejdříve prošel transportním průchodem, který umožňuje přepravu rozměrných komponent na reaktorový sál skrz stěnu kontejnmentu.  Otočení nádoby do svislé polohy a její velmi přesné usazení na místo potom obstaral polární jeřáb, který se nachází pod střechou ochranné obálky a slouží k manipulaci s těžkými břemeny na reaktorovém sále.

U příležitosti dokončení montáže reaktoru navštívil staveniště generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov, který se zde setkal na jednání s bangladéšskou premiérkou Šajch Hasínou Vadžídovou.

„Dnes došlo v jaderné elektrárně Rooppur ke klíčové události letošního roku. Díky vysoké odbornosti pracovníků a pečlivé přípravě mohla být reaktorová nádoba usazena na místo s hodinářskou přesností. Projekt Rooppur převzal nejlepší praxi ruského jaderného průmyslu, desítky let zkušeností a vědeckého pokroku. Unikátní kombinace aktivních a pasivních bezpečnostních systémů umožňuje naplno zajistit bezpečný provoz elektrárny a garantuje stanovený objem vyrobené elektřiny. Rozvoj jaderné energetiky umožní Bangladéši nejen řešit problémy při zajišťování dodávek elektřiny, ale i rozvíjet region a zvýšit v něm kvalitu života lidí,“ uvedl Lichačov.

„Dnešním dnem a montáží reaktorové nádoby posilujeme svou pozici v jaderném světě a rozšiřujeme svůj přínos k využívání jaderných technologií pro mírové účely. Děkujeme Rosatomu i za další podporu projektu Rooppur, která přímo nesouvisí s výstavbou. Naše mladá generace získává znalosti o nejmodernějších technologiích, jako je i jaderná energetika, které jim pomohou získat zvláštní kvalifikaci a dovednosti. Protože tato technologie nevypouští během svého provozu skleníkové plyny, je ekologicky čistou a pomáhá lidstvu v boji se změnami klimatu. Podle našich plánů na rozvoj země nám nová elektrárna pomůže dosáhnout cílů udržitelného rozvoje v roce 2030 a pomůže nám se k roku 2041 postupně dostat na úroveň průmyslově rozvinutých zemí,“ řekla bangladéšská premiérka Hasína Vadžídová.

Jaderná elektrárna Rooppur se staví na břehu řeky Gangy zhruba 160 kilometrů od Dháky, hlavního města Bangladéše. Projektování a výstavbu má na starosti Inženýringová divize Rosatomu. Elektrárnu budou tvořit dva bloky VVER-1200 s projektovou dobou provozu 60 let s možností prodloužení o dalších 20 let. Pro první jadernou elektrárnu v zemi byla vybrána ruská technologie s referenčním projektem v Novovoroněžské jaderné elektrárně. Jde o evoluční projekt generace III+, který plně odpovídá mezinárodním bezpečnostním požadavkům.

Do výstavby této elektrárny jsou zapojeny i české firmy. V roce 2020 dodala do Rooppuru přes 1900 kusů armatur opavská armaturka Arako. Dodané uzavírací ventily, zpětné ventily a kulové kohouty měly v přepočtu hodnotu přes 80 milionů korun. Dodávky z Araka pokračují i v roce 2021 a v tomto roce vyrábí pro Rooppur armatury také MSA, dále servopohony ZPA Pečky a čerpací techniku Sigma Group.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Drogy ani cigarety před celníky neukryli. Pomohl i služební pes

7:44 Celní správa: Drogy ani cigarety před celníky neukryli. Pomohl i služební pes

Začátkem prázdnin měli celníci z moravskoslezského kraje plné ruce práce. V jeden den totiž v dopole…