Rosatom dodá do Egypta komponenty jaderného paliva

06.04.2020 15:46

Společnost NZCHK (Novosibirskij zavod chimkoncentratov, součást Palivové společnosti Rosatomu TVEL) a organizace Egyptian Atomic Energy Authority podepsaly desetiletou smlouvu na dodávku uranových a hliníkových komponent nízko obohaceného jaderného paliva pro výzkumný reaktor ETRR-2.

Rosatom dodá do Egypta komponenty jaderného paliva
Foto: Rosatom
Popisek: Reaktor ETRR-2
reklama

Reaktor ETRR-2, který byl v Egyptě postaven podle argentinského projektu, se nachází ve výzkumném ústavu Nuclear Research Center v Inshasu. Je používán pro vědecký výzkum v oblasti fyziky elementárních částic, pro materiálový výzkum a pro výrobu radionuklidů.

„Dlouhodobá smlouva navazuje na sérii smluv, podle kterých jsme v uplynulých třech letech úspěšně do Egypta dodávali různé komponenty jaderného paliva vyrobené v podniku NZCHK. Svědčí to o vysoké úrovni důvěry ve vztazích mezi Palivovou společností TVEL a egyptskými partnery. Naše podniky mají více jak 40leté zkušenosti se sériovou výrobou paliva pro výzkumné reaktory a mohou vyrábět palivové komponenty pro všechny hlavní reaktory, které jsou po celém světě provozovány, ať už jde o ruské nebo zahraniční typy reaktorů,“ uvádí starší viceprezident pro prodej a mezinárodní obchod společnosti TVEL Oleg Grigorjev.

Další vývoj obchodů TVELu v Egyptě se odvíjí od budoucí jaderné elektrárny El Dabaa se čtyřmi bloky typu VVER-1200 a dodávek paliva pro ni (stávající smlouva vstoupila v platnost v roce 2017). Dalším projektem pak je stavba suchého skladiště použitého jaderného paliva v budoucí elektrárně, subdodavatelem projekčních prací je společnost CPTI (Centralnyj projektno-technologičeskij institut), který představuje součást TVELu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy ČR vrací lesům a krajině vodu

10:02 Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy ČR vrací lesům a krajině vodu

Lesy České republiky v rámci svého programu Vracíme vodu lesu, největšího v historii podniku, zatím …