Rosatom dodal do Německa germanium 76 pro mezinárodní vědecký projekt LEGEND

26.04.2019 19:11

Projekt Large Enriched Germanium Experiment for Neutrinoless ßß Decay (LEGEND), který zkoumá vlastnosti elementární částice neutrino, vyžaduje velmi čistý izotop germania 76. Ten byl 26. dubna 2019 dodán do Technické univerzity Mnichov podle smlouvy s ruskou společností Izotop (součást Palivové společnosti Rosatomu TVEL).

Rosatom dodal do Německa germanium 76 pro mezinárodní vědecký projekt LEGEND
Foto: red
Popisek: Rosatom
reklama

Cílem projektu LEGEND je pozorovat bezneutrinový dvojitý rozpad beta, což se podle očekávání vědců stane velkým objevem současné fyziky a umožní lépe porozumět základním vlastnostem hmoty.

Projekt LEGEND vznikl spojením doposud samostatných velkých vědeckých experimentů: evropského projektu GERDA a severoamerického Majorana. Oba již používaly k hledání bezneutrinového dvojitého rozpadu beta detektory vyrobené z germania 76 (obohacuje se v plynových centrifugách na požadovanou izotopickou čistotu) vyprodukovaného v podniku Elektrochimičeskij zavod (ECHZ, také součást TVELu). K novému projektu se přidaly další výzkumné skupiny, které se zabývají podobnými experimenty, takže nyní členy projektu LEGEND tvoří přes 50 výzkumných organizací z celého světa (z toho zhruba 30 jich pochází z Ruska).

Sloučení výzkumných projektů umožnilo vědcům spojit dohromady nejen výsledky práce, ale i finanční zdroje. Specifickým rysem podobných experimentů je to, že vyžadují velké množství radionuklidů. Podle odhadů projekt LEGEND použije přes 1000 kilogramů germania 76.

„Rosatom již přes 10 let dodává stabilní radionuklidy pro projekty zkoumající vlastnosti neutrin a poslední kontrakt byl uzavřen na základě mezinárodní soutěže ve velmi silné konkurenci. Elektrochimičeskij zavod opět bezchybně splnil požadavky svého zahraničního zákazníka. Během velmi krátké doby bylo vyrobeno přes 20 kilogramů požadovaného radionuklidu,“ řekl generální ředitel společnosti Izotop Rustam Rachmatulin.

Během svého dlouholetého zapojení do experimentů zkoumajících vlastnosti neutrina se podniky Rosatomu nejen naučily dodávat radionuklidy v požadované čistotě, ale vyřešily i řadu nestandardních úkolů týkajících se přepravy. Byly vypracovány složité logistické postupy umožňující dodávky ze Sibiře do Evropy. Dočasné skladování radionuklidů probíhá v podzemním skladišti ve speciálním sarkofágu, který je chrání před účinky kosmického záření. Dále pracovníci ECHZ vyvinuli speciální obalový soubor, který plní stejné funkce jako podzemní sarkofág.

Kromě germania 76 pro projekt LEGEND dodal ECHZ také molybden 100 pro jihokorejský projekt AMORE, který také zkoumá vlastnosti neutrina.

Palivová společnost TVEL (dceřiná společnost Rosatomu) je světovým lídrem ve výrobě stabilních radionuklidů a drží 40% podíl na světovém trhu. Jen v ECHZ se vyrábí 107 stabilních izotopů 21 chemických prvků. Kromě toho tento podnik vyrábí i nízko obohacený uran pro jaderné elektrárny a další produkty s vysokou technologickou náročností.

Společnost Izotop je dodavatelem radionuklidové produkce Rosatomu na zahraniční trhy a klíčovým dodavatelem těchto produktů na domácí trh. Byla založena v roce 1958. V současnosti dodává radionuklidy, radiační techniku a lékařská zařízení pro 100 zahraničních společností ze 30 zemí světa a pro více jak 600 ruských organizací, mezi které patří lékařské instituce, průmyslové podniky a vědecké organizace.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. Na domácí půdě Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Zlín realizuje další opatření na úsporu vody, je také průkopníkem ve využívání dešťovky

22:31 Zoo Zlín realizuje další opatření na úsporu vody, je také průkopníkem ve využívání dešťovky

Zlínská zoo již několik let zavádí řadu aktivních opatření týkajících se hospodaření s vodou. I při …