Rosatom dokončil zkoušky nové modifikace jaderného paliva pro maďarskou a finskou JE

5.12.2018 1:50 odp.

V experimentálním a výzkumném oddělení společnosti Gidropress (součást struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) byly dokončeny zkoušky odolnosti maket palivových kazet s optimalizovaným vodo-uranovým poměrem pro reaktory VVER-440.

Rosatom dokončil zkoušky nové modifikace jaderného paliva pro maďarskou a finskou JE
Foto: red
Popisek: Rosatom

Nová modifikace paliva 2. generace je určena pro maďarskou jadernou elektrárnu Paks a finskou Loviisa. Vývoj probíhá dle smluv Palivové společnosti Rosatomu TVEl s jejími zahraničními zákazníky.

Zkoušky odolnosti jsou z pohledu zákazníka jednou z nejdůležitějších etap vývoje. Jejich výsledky ukazují, jak se konstrukční materiály chovají za podmínek blízkých těm, které panují v aktivní zóně reaktoru během provozu. V rámci zkoušek se v průběhu 1500 hodin zkoumalo chování maket v proudu chladiva, jehož parametry v maximální možné míře odpovídaly provozním, jak z pohledu rychlosti průtoku, teploty a tlaku, tak i změnám objemu průtoku.

Zkoušky byly hodnoceny podle výsledků kontroly maket na speciálním zařízení a byly představeny finskému a maďarskému zákazníkovi v rámci návštěvy zástupců finské společnosti Fortum Power and Heat, maďarské jaderné elektrárny Paks a maďarského dozorného úřadu. Během návštěvy bylo řečeno, že zvolená technická řešení (pro imitaci podmínek uvnitř kazet charakteristickým pro vyhořelé jaderné palivo) umožnila prověřit a potvrdit práceschopnost nově vyvinuté konstrukce paliva ve všech etapách jeho provozu.

Nová modifikace jaderného paliva druhé generace pro reaktory VVER-440 umožní zvýšit objem chladiva v aktivní zóně reaktoru a optimalizovat vodo-uranový poměr, což se pozitivně odrazí na technických a ekonomických ukazatelích provozu bloku.

„Základem nového paliva pro jaderné elektrárny v Maďarsku a Finsku je jednotné technické řešení, které umožňuje Palivové společnosti Rosatomu TVEL vyrábět exkluzivní konečné produkty přímo na míru konkrétnímu palivovému cyklu a individuálním požadavkům zákazníka. Použité technické řešení umožňuje buďto dosáhnout při provozu elektrárny úspor díky snížení počtu palivových kazet, nebo snížit míru obohacení uranu,“ řekl viceprezident pro vědeckou a technickou činnost společnosti TVEL Alexandr Ugrjumov.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zprávaTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpráva o udržitelném rozvoji: ČEZ loni snížil emise, spotřebu vody i produkci odpadů

22:54 Zpráva o udržitelném rozvoji: ČEZ loni snížil emise, spotřebu vody i produkci odpadů

Skupina ČEZ pokračuje v nastaveném trendu budování udržitelnější energetiky: loni snížila objem vypu…