Rosatom koupil 49 % akcií jihokorejského výrobce lithiových akumulátorů

18.03.2021 16:14

Renera, dceřiná společnost ruské korporace pro atomovou energii Rosatom působící v oblasti skladování energie, dokončila akvizici 49 % akcií jihokorejské společnosti Enertech International Inc., která vyrábí elektrody, lithium iontové akumulátory a různě výkonné systémy pro skladování energie.

Rosatom koupil 49 % akcií jihokorejského výrobce lithiových akumulátorů
Foto: red
Popisek: Rosatom
reklama

 

Součástí dohody je i založení ruské továrny na výrobu lithium iontových akumulátorů a systémů pro skladování energie, která bude mít v roce 2030 kapacitu přes 2 GWh uložené energie. První část továrny má zahájit výrobu v roce 2025. Lithium iontové akumulátory ruské výroby najdou uplatnění v elektrických autobusech, elektromobilech, speciální technice a v přenosové soustavě.

Anketa

Uškodí ODS odchod Pavla Novotného?

4%
18%
hlasovalo: 9829 lidí

Rosatom touto akvizicí technologického partnera pokračuje v rozvoji své nejaderné výroby a obchodní činnosti. Skladování energie představuje komplexní technologii v portfoliu korporace, jejímž výsledkem je produkce s vysokou technologickou náročností nezbytnou v moderním způsobu života.

„Spojení s technologickým partnerem je strategicky významným krokem pro rozvoj obchodní činnosti Rosatomu v oblasti skladování energie. Umožňuje nám to zvýšit naše výrobní kapacity, výrazným způsobem to rozšiřuje naše kompetence v oblasti lithium iontových akumulátorů a otevírá nám to cestu na zahraniční trh. Lokalizace výroby do Ruska navíc nepřinese jen nové technologie a produkty, ale i nová pracovní místa,“ uvádí Natalia Nikipelovová, prezidentka společnosti TVEL, pod kterou v rámci Rosatomu organizačně spadá společnost Renera.

Lithium iontové akumulátory jsou nejmodernější a nejpoptávanější technologií skladování energie. Díky spojení dostupné ceny a dobrých technických parametrů se staly základní součástí ekologické dopravy: elektrobusů a elektromobilů. Vznik ruské továrny na výrobu těchto akumulátorů na světové úrovni se stane důležitou událostí pro rozvoj domácího automobilového průmyslu. Snížení závislosti na dovozu akumulátorů potom ve svém důsledku přinese zlevnění elektromobilů a může se stát impulzem pro jejich široké uplatnění na ruském trhu.

Poptávka po systémech skladování energie roste a tyto technologie umožnují transformovat energetický sektor. Díky tomu, že akumulují energii, když jí je dostatek, a uvolňují ji během deficitu, umožňují efektivně zabraňovat výpadkům dodávek elektřiny a racionálně využívat vyrobenou energii. Řeší tak problémy stability přenosové soustavy a regulují výkonové výkyvy, které jsou typické pro intenzivně se rozvíjející obnovitelné zdroje energie.

Popularita lithium iontových systémů skladování energie tkví v tom, že jsou oproti olověným akumulátorům schopny několikanásobně rychleji energii ukládat i uvolňovat. Jejich životnost je třikrát delší, jsou kompaktnější a nevyžadují žádnou údržbu. Podle odhadů organizace Bloomberg vzroste poptávka po lithium iontových bateriích v příštích deseti letech desetinásobně a už v roce 2031 dosáhne 2 TWh.

Pro informaci:
Renera (součást Palivové společnosti Rosatomu TVEL) je aktivně se rozvíjejícím integrátorem Rosatomu v oblasti systémů skladování elektřiny. Společnost se zabývá výrobou lithium iontových akumulátorů pro tovární a logistické aplikace a nabízí řešení pro nouzové a nepřerušené dodávky elektřiny, pro snižování špiček v přenosové síti a pro skladování energie v hybridních systémech.

Společnost má vlastní výzkumné a vývojové centrum, které jí umožňuje kromě typových systémů vyvíjet i komplexní řešení podle individuálních požadavků zákazníka. Tým vývojářů realizuje projekt od fáze výzkumu a vývoje až po výrobu. Integrátor už má za sebou desítky realizovaných projektů a vyvíjí řešení do výkonu 1 MW.

Enertech International Inc. byl založen v Jižní Koreji v roce 2001. Firma je jedním z předních jihokorejských výrobců lithium iontových akumulátorů a systémů skladování energie, které mají široké uplatnění v elektrotechnice, elektromobilitě a přenosové soustavě. Svou produkci společnost exportuje do řady zemí světa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Prodej šesti pozemků na Ostravsku přinesl více než 500 000 korun

22:54 ÚZSVM: Prodej šesti pozemků na Ostravsku přinesl více než 500 000 korun

ÚZSVM v Ostravě prodal přímým prodejem šest pozemků za celkovou částku 530 000 Kč. Šest sousedních p…