Rosatom postaví v Zambii ústav jaderného výzkumu a technologií

20. 2. 2017 15:48

V rámci návštěvy zambijské delegace v Moskvě byla 16. února 2017 mezi ruskou a zambijskou vládou podepsána dohoda o spolupráci při výstavbě ústavu jaderného výzkumu a technologií na území Zambie.

Rosatom postaví v Zambii ústav jaderného výzkumu a technologií
Foto: red
Popisek: Rosatom
reklama

Dokument za ruskou stranu podepsal Alexej Lichačev, generální ředitel ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, a za zambijskou stranu Simon Miti, stálý tajemník úřadu zambijské vlády.

Ústav bude vybaven laboratořemi a pracovišti pro celé spektrum výzkumných prací a jeho základ bude představovat víceúčelový reaktor o výkonu do 10 MW chlazený i moderovaný vodou. Vědecké zařízení umožní provádět výzkumy v oblasti radiobiologie a také rozjet výrobu radionuklidů pro široké použití v diagnostice a terapii onkologických onemocnění v Zambii.

Technologie ozařování potravinářské a zemědělské produkce v rámci jejího zpracování a boje se škůdci, používané ústavem, umožní prodloužit její skladovací lhůty a podpoří růst vývozu zemědělské produkce ze Zambie a rozvoj tamější živočišné výroby. Díky novému ústavu se také vytvoří skupina zambijských vysoce kvalifikovaných pracovníků v jaderné oblasti, kteří budou moci realizovat zambijský jaderný výzkumný program.

Podpis smlouvy.

Alexej Lichačev to komentuje: „Rosatom dosud postavil po celém světě přes 120 výzkumných reaktorů, z toho více jak 20 vzniklo v zahraničí, například v Číně, Egyptě, Německu a Česku. Naše kompetence a znalosti umožní Zambii realizovat projekt, který má pro ni zásadní význam. Rosatom svým africkým partnerům poskytne všestrannou podporu jak při zdokonalování jaderné infrastruktury, která je nezbytná pro realizaci programu jaderné energetiky, tak i při přípravě potřebného personálu a dalších otázkách spojených s realizací projektu.“

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 17 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.

Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2015 hodnotu 110 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: ÚP Brno odvedlo na účet oběti trestných činů rekordní částku

22:49 ÚZSVM: ÚP Brno odvedlo na účet oběti trestných činů rekordní částku

Brněnskému pracovišti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se podařilo úspěšně prodat n…