Rozděleno! Česká národní banka zve na výstavu o vzniku české koruny

17.02.2023 9:15 | Tisková zpráva

Česká národní banka zve na výstavu o vzniku české koruny s názvem Rozděleno! Vznik české a slovenské měny v roce 1993. Návštěvníkům připomene vznik české a slovenské koruny na počátku roku 1993 a ukáže, jakou roli při rozdělení společné měny hrála tehdejší centrální banka. Výstava je otevřena v Návštěvnickém centru ČNB v Praze v ulici Na Příkopě, vždy od úterý do pátku od 9:00 do 17:00, v sobotu od 10:00 do 18:00. Vstup je zdarma.

Rozděleno! Česká národní banka zve na výstavu o vzniku české koruny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České národní banky

Česká a slovenská měna nahradila před třiceti lety dřívější československou korunu. Skutečná příprava oddělení obou měn, ať již v rovině organizační, legislativní nebo technické, se začala realizovat v průběhu druhé poloviny roku 1992. Zadání výroby kolků, příprava organizace odluky či výběr autorů nových bankovek a mincí byly jen některými kroky na cestě k samotnému oddělení české měny, k němuž došlo 8. února 1993. Toto a další více či méně známé skutečnosti týkající se vzniku české koruny připomene výstava České národní banky Rozděleno! Vznik české a slovenské měny v roce 1993 v Návštěvnickém centru ČNB.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Mohu vás požádat o vyjádření?

Je to, co píše Rajchl pravda? U něj jeden nikdy neví. A jestli ano, jak to vysvětlíte? Děkuji https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Rajchl-PRO-Kontrakt-Fialovy-vlady-je-nejhorsi-na-svete-791747 Děkuji

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Téma zemědělství přilákalo stovky návštěvníků

22:03 Úřad vlády: Téma zemědělství přilákalo stovky návštěvníků

V zahradě Strakovy akademie se v sobotu uskutečnila první tematická akce pro veřejnost, zaměřená na …