SANEP: Hamáčka podporuje coby předsedu ČSSD většina voličů a sympatizantů této strany

18.02.2021 11:48

Společnost SANEP realizovala rozsáhlý průzkum mezi voliči a sympatizanty České strany sociálně demokratické ohledně setrvání strany v současné vládní koalici s hnutím ANO a dále zjišťovala, koho by voliči ČSSD rádi viděli v postu předsedy této strany po nadcházejícím volebním sjezdu. Respondenti byli dotazováni napříč všemi kraji v České republice a v Praze.

SANEP: Hamáčka podporuje coby předsedu ČSSD většina voličů a sympatizantů této strany
Foto: SANEP
Popisek: SANEP, logo
reklama

Před několika dny oznámil současný ministr zahraničních věcí a místopředseda strany Tomáš Petříček svůj záměr nahradit na dubnovém volebním sjezdu strany stávajícího předsedu a ministra vnitra Jana Hamáčka v čele sociální demokracie. Petříček by chtěl také sestavit volební tým a kandidovat jako lídr do sněmovních voleb. 

Anketa

Jste pro otevření obchodů?

66%
34%
hlasovalo: 8984 lidí

Petříčkova ambice stanout v čele strany však zaskočila i některé členy jeho domovské pražské organizace sociální demokracie, neboť o jeho úmyslu dopředu většina z nich nic nevěděla. Návrh usnesení, s nímž na jednání předsednictva Petříček přišel, tak nakonec spadl pod stůl a přítomní pouze přijali usnesení, podle kterého Petříčkův záměr vzali na vědomí. 

Jak vyplývá z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, drtivá většina voličů a sympatizantů ČSSD by ráda i nadále viděla v čele sociální demokracie stávajícího předsedu Jana Hamáčka. Podporu mu vyjádřilo 73,6 procent, zatímco necelá pětina by se přiklonila k Petříčkovi (18,1%). 

V médiích se též objevila výzva bohumínské ČSSD, která požaduje okamžitý odchod sociálních demokratů z vlády. Za tamní organizaci to prohlásil její předseda Igor Bruzl a někdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Překvapivě se však ani tato výzva nesetkala podle zjištění společnosti SANEP s pozitivní odezvou u voličů a sympatizantů této strany. Pro setrvání ve vládní koalici se vyslovila necelá polovina (47,3%), proti pak 38,6 procent. Jasno v této otázce nemá 14,1 procent voličů a sympatizantů této strany.

Jak dále vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti SANEP, Jan Hamáček má ve straně velmi silnou pozici a také důvěru, kterou mu vyslovilo 67,2 procent voličů a sympatizantů strany. Nedůvěru Hamáčkovi vyjádřila pak jen pouhá pětina voličů a sympatizantů sociální demokracie (22,3%).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Náměstek Krák ocenil dva policisty, loni vybrali kauce za 4,7 milionu

7:33 Jihočeský kraj: Náměstek Krák ocenil dva policisty, loni vybrali kauce za 4,7 milionu

Náměstek jihočeského hejtmana pro oblast dopravy Antonín Krák ocenil dva policisty z dopravního insp…