SANEP: Volební preference ČR + Praha

26. 9. 2018 11:35

Hnutí ANO nedává svým soupeřům šanci, TOP 09 je s největším nárůstem zpět nad pěti procenty.

SANEP: Volební preference ČR + Praha
Foto: SANEP
Popisek: SANEP, logo

Hnutí ANO nadále nechává své politické soupeře daleko za sebou a i v září by zvítězilo v hypotetických sněmovních volbách se ziskem 28,1 % hlasů.

Na druhém místě se ovšem posunuli Piráti, a to se ziskem 13,9 % hlasů a odsunuli na třetí místo ODS, která byla v srpnu druhou nejsilnější stranou.

Občanští demokraté by tak v září získali 13,1 % hlasů.

Čtvrtá SPD by v září získala v hypotetických sněmovních volbách 12,7 % hlasů.

KSČM by s aktuálním ziskem 7,2% hlasů předstihlaČSSD, která by v září skončila až na šestém místě, a to s podporou 6,4 % voličů.

Aktuální volební preference mohou do jisté míry reflektovat voličské nálady před komunálními volbami, čemuž napovídá jak posilování Pirátů, ODS, SPD, tak ale i např. pokles voličské podpory ČSSD. Jak totiž Piráti, tak i ODS, ale i právě SDP mohou dle dostupných průzkumů komunálních preferencí či volebních potenciálů, získat v nadcházejících komunálních volbách výrazné posílení pozic. Oproti tomu sociální demokraté mohou naopak výrazně oslabit.

Neméně zajímavé je pak ve srovnání se srpnovým průzkumem volebních preferencí společnosti SANEP výrazný nárůst podpory TOP 09, která by aktuálně získala 5,2 % hlasů, což je ovšem o 1,7 procentního bodu více, než v srpnu. Zejména u TOP 09 může hrát výraznou roli probíhající předvolební kampaň pro komunální volby, v nichž figuruje předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který byl v minulosti veřejností vnímán jako jeden z nejlépe hodnocených osobností domácí politické scény. Bývalý ministr spravedlnosti a stávající předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, se tak může jak upozaděním kontroverzně vnímaného Miroslava Kalouska, ale i díky probíhající předvolební kampani postarat jako výrazný úspěch této strany zejména na úrovni pražského magistrátu, tak ale i o odvrácení hrozby totálního volebního debaklu TOP 09.

KDU-ČSL by i v září získalo 5,1 %hlasů.

Hnutí STAN se pak aktuálně těší podpoře 5 % voličů a drží se tak na hranici vstupu do Poslanecké sněmovny.

Jiná politická strana či hnutí by v září poslanecká křesla nezískala.

Jak ukazují volební preference v Praze, i tam je patrný aktuální vliv předvolebních kampaní nadcházejících komunálních voleb. Preferovaní Pirátů, kteří předstihli hnutí ANO, posílení ODS, SPD ale i TOP 09 oproti sněmovním volbám konaných v roce 2017, lze vnímat aktuálně zejména v souvislosti s aktuálními komunálními volbami.

I zde je patrné v případě TOP 09, která v minulých měsících zaznamenává postupný odliv voličů, že v Praze, kde má TOP 09 tradičně nejvíce věrných voličů, aktuálně ještě posiluje a to ve srovnání se sněmovními volbami v roce 2017. To lze dávat do souvislostí s výraznou osobností Jiřího Pospíšila, který je zásadně kladněji vnímán než jeho předsednický předchůdce Miroslav Kalousek. Bývalý ministr spravedlnosti a stávající předseda TOP 09 Jiří Pospíšil byl rovněž v minulosti jedním z nejlépe hodnocených ministrů a je tedy jedním z kladně vnímaných politiků na domácí politické scéně.

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretický volební zisk politických strana hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále strana hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily tříprocentní hranici.

HYPOTETICKÝVOLEBNÍMODEL–POSLANECKÉMANDÁTY:

Hypotetický volební model byl sestaven pomocí d'Hondtovy metody provýpočet mandátů. Vychází ze zářijového průzkumu volebních preferencí,tedy pouze z hlasů 62,4 % rozhodnutých voličů a také z údajů posledních sněmovních voleb.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 6.–12. září 2018 na vybrané skupině 1.836 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 17.394 dotázaných. Reprezentativní vzore byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5 %. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Průzkum aktuálníc hvolebních (nikoli stranických) preferencí a předpokládaný hypotetický volební model vychází pouze z hlasů 62,4 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v dan okamžik sběru dat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Změnit zdravotní pojišťovnu lze do konce března. ČPZP nabízí výrazně obohacenou nabídku služeb

10:37 Změnit zdravotní pojišťovnu lze do konce března. ČPZP nabízí výrazně obohacenou nabídku služeb

Čas na změnu zdravotní pojišťovny se rychle chýlí ke konci. 31. března je poslední den tzv. přeregis…