SANEP: Volební preference do Sněmovny PČR - leden 2021

28.01.2021 10:59

Sněmovní volby by i v lednu vyhrálo Hnutí ANO, druhou pozici by obsadilo koaliční uskupení Piráti/STAN. Koalice ODS/TOP 09/KDU-ČSL doplácí na odchod Miroslava Kalouska ze Sněmovny.

SANEP: Volební preference do Sněmovny PČR - leden 2021
Foto: SANEP
Popisek: SANEP, logo
reklama

Hnutí ANO 2011 premiéra Andreje Babiše se aktuálně v lednovém měření společnosti SANEP těší přízni 27,1 % voličů.Oproti minulému měsíci zaznamenala tato vládní strana v aktuálním měření volebních preferencí do Poslanecké sněmovny PČR pokles o 0,6 procentních bodů. Přesto je i v lednu tohoto roku hnutí ANO i nadále favoritem sněmovních voleb. Je patrné, že i přes rostoucí nesouhlas veřejnosti s některými vládními opatřeními proti šíření viru COVID-19 i nepříliš vydařeným startem očkování má hnutí Andreje Babiše stále velmi silnou a stabilní voličskou podporu.

Druhou pozici by nyní v hypotetických lednových volbách do Sněmovny obsadilo koaliční uskupení PIRÁTI/STAN se ziskem 23,6 procentních bodů. Toto koaliční uskupení by si teoreticky v součtu zisků jednotlivých stran pohoršilo o 1,9 % oproti prosinci, kdy Piráti získali samostatně 17,5 procenta STAN procent osm (což v součtu znamenalo v prosinci celkem 25,5 %). Je zřejmé, že ne všichni voliči Pirátů a STAN jsou příznivci tohoto volebního koaličního uskupení.

Třetí pozici by v současné době získalo koaliční uskupení ODS/TOP 09/KDU-ČSL, a to se ziskem 18,3 procentních bodů. V aktuálním průzkumu si tak toto koaliční uskupení pohoršilo oproti minulému měsíci o 1,8 procent. Za poklesem zájmu voličů o toto uskupení může být nedávný odchod výrazného politika TOP 09 Miroslava Kalouska ze Sněmovny.

Na čtvrtém místě by v lednu skončila SPD pod vedením Tomia Okamury se ziskem 8,8 procentních bodů, což znamená oproti prosincovému měření nárůst o 0,7 % voličské přízně. SPD zaznamenává již několik měsíců v řadě vcelku výrazný rostoucí trend voličských preferencí.

Na pátém místě by pak skončila ČSSD. Českou stranu sociálně demokratickou by v lednu volilo 6,2 procent voličů, což je o 0,5 % méně oproti šetření, které provedla agentura SANEP v prosinci loňského roku. Za poklesem může být i fakt, že se sociální demokracii v současné době nedaří příliš prosadit na domácí politické scéně, a dílčí úspěchy vlády jsou lidmi většinou přisuzovány koaličnímu vládnímu partnerovi hnutí ANO, které je také dokáže velmi dobře prezentovat veřejnosti.

Na hraně volitelnosti, avšak se vstupenkou do Poslanecké sněmovny, se v lednu ocitla KSČM se ziskem 5 procentních bodů, což je stejný výsledek jako v prosinci loňského roku.

Do Poslanecké sněmovny ČR by se pak v aktuálním lednovém šetření společnosti SANEP nedostaly strany a hnutí Trikolóra (2,5 %)a  Strana zelených (0,8 %).

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretické volební zisky utvořených koaličních bloků politických stran a hnutí, ostatních stran a hnutí, zastoupených v Poslanecké sněmovně, a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily v lednu roku 2021 tříprocentní hranici:

graf

  • Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 21. – 26. ledna 2021na vybrané skupině 1843 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 14 128 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Průzkum by vypracován metodou CAWIon/off-line.
  • Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5 %.
  • Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
  • Průzkum prosincových volebních (nikoli stranických) preferencí vychází pouze z hlasů 61,1 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda navrhne Parlamentu zvýšit lidem v karanténě náhradu mzdy, zaměstnance čeká povinné testování

22:54 Vláda navrhne Parlamentu zvýšit lidem v karanténě náhradu mzdy, zaměstnance čeká povinné testování

Zaměstnanci v karanténě by mohli čtrnáct dnů pobírat náhradu mzdy ve výši sto procent denního vyměřo…