SFŽP: Dotace na vozidla s alternativními pohony jsou prozatím vyčerpány, s dalšími se počítá do konce roku

04.09.2018 15:01

Sto milionů korun z Národního programu Životní prostředí na nákup vozidel s ekologickým pohonem je vyčerpáno. Města a obce si dotace rozebraly zhruba o měsíc dříve, než bylo plánováno. Další zájemci o elektromobily, hybridy či jiná eko-vozidla mají šanci na konci roku, kdy se připravuje vyhlášení nové dotační výzvy.

SFŽP: Dotace na vozidla s alternativními pohony jsou prozatím vyčerpány, s dalšími se počítá do konce roku
Foto: Státní fond životního prostředí
Popisek: Státní fond životního prostředí

O peníze na pořízení vozidel na alternativní pohon mohly požádat obce, města či kraje v rámci výzvy č. 21/2017 od listopadu loňského roku. Z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR na ně Ministerstvo životního prostředí ČR vyhradilo celkem 100 milionů korun. Díky značnému zájmu se dotace rozebraly s měsíčním předstihem a výzva byla 3. září uzavřena.

„Státní fond životního prostředí ČR přijal celkem 211 žádostí na pořízení 309 ekologických vozidel. Žadatelé projevili největší zájem o příspěvek na elektromobily a vozidla na stlačený zemní plyn (CNG), v menší míře se ucházeli i o podporu plug-in hybridů a vozidel s plně hybridním pohonem,“ uvádí Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

„Obce, které v termínu požádat nestihly, nemusejí zoufat. Podle schváleného Rámce Národního programu Životní prostředí pro období 2018–2020 připravujeme vyhlášení další podobné dotační výzvy cílené na samosprávu ještě do konce tohoto roku,“ doplňuje Petr Valdman.

Dotace, a její kombinace se zvýhodněnou půjčkou z Fondu, jsou určeny pro územní samosprávné celky, tedy kraje, obce a města, či jejich společnosti a příspěvkové organizace. Lze je využít na pořízení jiných, k životnímu prostředí šetrnějších vozidel než jsou vozidla pouze na benzin či motorovou naftu. Výše příspěvku je odstupňována podle typu pohonu a kategorie vozu. Například při pořízení ekologického elektromobilu do 2,5 tuny si může obec přijít na 250 tisíc korun, na plug-in hybrid do 2,5 tuny dostane 200 tisíc korun a na vůz na plyn či klasický hybrid 50 tisíc korun. Uhradit z dotace přitom může nejen přímé náklady na nákup vozidel, ale i operativní leasing.

Dotační výzva na alternativní pohony je jedním z aktivních kroků MŽP v oblasti čisté mobility, kterým se snaží snížit stále rostoucí emise z dopravy. V tomto případě jde již o druhou výzvu podobného druhu. V prvním případě (výzva číslo 13/2016) dotace rezortu životního prostředí přispěly k pořízení 265 nových eko-vozidel do celé řady menších i větších měst a obcí v ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Hodnotitelé z NATO sledovali v Boleticích boj se vzdušným protivníkem

22:02 Armáda ČR: Hodnotitelé z NATO sledovali v Boleticích boj se vzdušným protivníkem

Úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany absolvovalo další důležitou fázi hodnocení podle metodi…