SMS ČR: Samosprávy volají po větší flexibilitě v odměňování

21.11.2019 18:48

Sdružení místních samospráv České republiky dlouhodobě podporuje snahy o rozšíření prostoru, který mají obce a města při rozhodování o odměnách pro uvolněné i neuvolněné zastupitele.

SMS ČR: Samosprávy volají po větší flexibilitě v odměňování
Foto: sms.cz
Popisek: Sdružení místních samospráv - logo

Příslib premiéra Andreje Babiše, podle kterého by mělo dojít v souladu s opakovanými připomínkami SMS ČR od ledna 2020 k navýšení tarifů o 10 %, proto vítá, zdůrazňuje ale, že tento krok sám o sobě není uspokojivý a nezbytné jsou zásadnější změny.

„Dohadování o výši tarifů je nedůstojné a vůbec nezohledňuje ústavní garance práva na samosprávu. Představitelé obcí a měst jsou účastníky nedůstojného představení, kdy s napětím očekávají rozhodnutí vlády, která určí výši jejich příjmů. Místo toho navrhujeme, aby vládou schválené tarify stanovily pouze nepodkročitelnou výši příjmů a aby obecní a městská zastupitelstva mohla - samozřejmě s určitými limity - rozhodnout o jejich navýšení,“ vysvětluje předseda SMS ČR Stanislav Polčák.

„Zastupitelstvo by tak mohlo rozhodnout např. o tom, že příjem uvolněného starosty bude navýšen na 140 % jeho minimálního příjmu garantovaného vládou schválenými tabulkami. Úspěšní starostové jsou schopnými manažery a vůbec nemůže být pochyb o tom, že si možnost takového navýšení zaslouží. Další věcí jsou vážné pochybnosti o souladu současného modelu s ústavním pořádkem. Situace, kdy se samospráva musí s prosíkem obracet na exekutivu, aby její představitelé byli přiměřeně odměňováni, je prostě nepřijatelná. Pokud bychom náš návrh neprosadili v zákonodárném procesu, nebudeme váhat obrátit se na Ústavní soud,“ uzavírá Polčák.

Sdružení místních samospráv ČR je nevládní apolitická organizace s celostátní působností, která sdružuje a hájí zájmy obcí a měst v ČR. Ze širokého spektra aktivit ve prospěch samospráv lze zmínit především prosazování spravedlivého dělení daňových výnosů mezi obce a města v ČR (rozpočtové určení daní). Agenda SMS ČR dnes zahrnuje připomínkování nejrůznějších legislativních návrhů, prezentaci a prosazování potřeb menších obcí a měst, hájení zájmů venkova a jeho obyvatel a spolupráci v boji proti korupci ve veřejné správě. SMS ČR je silným partnerem vlády, parlamentu i krajů v ČR. Sdružuje více než 1900 obcí a měst v ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Ombudsman radí se sdílenou ekonomikou

22:45 Veřejný ochránce práv: Ombudsman radí se sdílenou ekonomikou

Při poskytování služeb v rámci tzv. sdílené ekonomiky lidé bohužel často neplní všechny své povinnos…