Předseda Svazu města a obcí (SMO ČR) František Lukl upozornil na zásadní hrozbu zastavení investic samospráv i ohrožení zotavení místních firem a podnikatelů. "Dlouhodobým postojem Svazu měst a obcí je požadavek, aby rozpočty samospráv byly předvídatelné a udržitelné. Daňový balíček, schválený poslanci, spolu s dalšími, již přijatými zákony přináší pro příští rok skokově výpadky přes 20% příjmů obcí a krajů. To bude mít dramatické důsledky v podobě zastavení prakticky veškerých investic samospráv, omezení čerpání evropských fondů a dopad na místní firmy a živnostníky v podobě zastavení veřejných zakázek," uvádí předseda Lukl.
Výrazně negativní dopady skokových výpadků v příjmech menších měst a obcí vyzdvihuje též předseda Sdružení místních samospráv (SMS ČR) Stanislav Polčák. "Menší města a obce nebudou mít dokonce ani na povinné provozní výdaje. Obce doplácejí již nyní výrazné částky ze svých rozpočtů na provoz školek, škol, svoz odpadů či rekonstrukce budov či místních komunikací. Všechny tyto veřejné služby se budou omezovat a bohužel i rušit. Dostáváme signály z menších obcí, že neudrží v provozu například svou mateřskou školku. To vše dopadne na občany těchto obcí," podotýká předseda Polčák.
S podobou daňového balíčku nesouhlasí ani krajské samosprávy. „Daňový balíček zásadně vstupuje do přípravy rozpočtů samospráv na rok 2021 v úplně nejhorší době. Pokud stále platí názor vlády, že se z dopadů koronavirové krize musíme proinvestovat, je nutné snížení příjmů obecních a krajských rozpočtů omezit a kompenzovat. Jinak budeme nuceni zastavit přípravu investic a nebudeme schopni využít evropské dotace v novém plánovacím období. Bez investic v obcích a městech se ekonomika nastartovat nemůže. Hledání provozních úspor v rozpočtech obcí a krajů probíhá a všichni chápeme, že je to v dobách krize nutné. Proto nepožadujeme 100% kompenzaci propadu příjmů, ale je pro nás důležité, aby podstatná kompenzace byla součástí sdílených daní,“ sdělil za Liberecký kraj jeho hejtman Martin Půta.
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický zdůrazňuje roli Senátu jakožto ústavní pojistky. „Zbrklé a nepromyšlené rozhodnutí poslanců s dalekosáhlými dopady do všech veřejných rozpočtů se nyní snaží napravit. Je vidět, že senátoři mají i díky způsobu volby mnohem blíže k obcím a krajům. Ostatně jsou to právě senátoři, které lze označit za regionální politiky s vyzrálými názory. Obdobně si vážíme i postoje prezidenta republiky, který také chce o záležitosti vést debatu a vrátit daňový balíček sněmovně. Návrh ze sněmovny by byl finančním zločinem na samosprávách v naší zemi," uzavírá hejtman Netolický.
Poslankyně Věra Kovářová (STAN), která jako jediná neúspěšně navrhovala při projednávání ve sněmovně alespoň obcím a krajům výpadky nahradit, varovala před celkovými dopady daňového balíčku na veřejné rozpočty. „Najednou premiér Babiš a jeho hnutí ANO navrhují pomoci samosprávám, nicméně celkové dopady daňových změn na státní rozpočet, ale i budoucí generace jsou děsivé. Důsledky pocítíme příslovečně i s úroky již za několik málo let,“ podtrhuje poslankyně Kovářová.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva