SMS: V nové kalkulačce si mohou obce porovnat svou vybavenost

29.6.2022 11:48 dop. | Tisková zpráva

Sdružení místních samospráv ČR se Sociologickým ústavem AV ČR, v.v.i. a Univerzitou Hradec Králové v rámci společného projektu, zaměřeného na mapování vybavenosti venkova v České republice, vytvořily kalkulačku, v níž si může každý porovnat vybavenost konkrétní obce službami.

SMS: V nové kalkulačce si mohou obce porovnat svou vybavenost
Foto: sms.cz
Popisek: Sdružení místních samospráv - logo

Kalkulačka slouží k porovnání, zda je určitá obec vybavena službami lépe nebo hůře, než je v Česku u srovnatelných obcí běžné. Bere přitom v úvahu velikost obce, její polohu, populační vývoj a turistický ruch. Po výběru konkrétní obce, nebo po ručním zadání parametrů, nástroj spočítá, kolik procent obcí odpovídajících zvoleným charakteristikám je vybaveno jednotlivými službami. V porovnání jsou zahrnuty například pošty, školy, prodejny potravin, čerpací stanice, dětská hřiště, ordinace lékařů nebo restaurace.

Kalkulačka je volně přístupná na internetových stránkách Sociologického ústavu AV ČŘ zde. Výpočet je možné provést pro obce s méně než 3000 obyvateli.

„Pro efektivní řízení celé regionální politiky musíme vycházet z dostatečné datové základny. Sdružení místních samospráv ČR k tomuto přispělo nemalým dílem i díky terénnímu šetření, které se uskutečnilo v uplynulých letech v obcích po celé České republice. Shromážděné údaje nám poskytují velice dobrou představu o tom, které regiony jsou na tom z hlediska základní vybavenosti obcí hůře. Nikoliv překvapivě se často jedná o oblasti ležící na hranicích krajů, tedy ve vnitřních periferiích,“ říká Oldřich Vávra, první místopředseda SMS ČR.

Anketa

Pokud by v roce 2022 byly parlamentní volby, volili byste stejnou stranu jako v roce 2021? (Ptáme se od 28.6.2022)

75%
21%
hlasovalo: 6484 lidí

Kalkulačka vychází z dat geoinformačního systému AGIS, který vyvinulo SMS ČR ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. AGIS na jednom místě kombinuje a zpřístupňuje data z různých registrů a databází spolu se zmiňovaným unikátním terénním šetřením. Všechny obce v České republice mohou tento systém využívat zdarma.

Projekt „Změny vybavenosti venkovských obcí základními službami a dopady na jejich obyvatele“ reaguje na aktuálně probíhající diskuse o regionální politice v České republice, které se týkají občanské vybavenosti a různých druhů infrastruktur v obcích. Ve veřejné diskusi se často prosazuje názor, že z českých vesnic postupně mizí různé druhy služeb a že tento úbytek znamená ohrožení kvality života na venkově. Cílem projektu je vytvořit solidní datovou základnu využitelnou pro analýzu skutečně existující vybavenosti venkova a jejích změn. Výzkumný tým úzce spolupracuje s Ministerstvem pro místní rozvoj a se Sdružením místních samospráv ČR.

Sdružení místních samospráv ČR je nevládní apolitická organizace s celostátní působností, která sdružuje a hájí zájmy obcí a měst v ČR. Ze širokého spektra aktivit ve prospěch samospráv lze zmínit především prosazování spravedlivého dělení daňových výnosů mezi obce a města v ČR (rozpočtové určení daní). Agenda SMS ČR dnes zahrnuje připomínkování nejrůznějších legislativních návrhů, prezentaci a prosazování potřeb menších obcí a měst, hájení zájmů venkova a jeho obyvatel a spolupráci v boji proti korupci ve veřejné správě. SMS ČR je silným partnerem vlády, parlamentu i krajů v ČR. Sdružuje více než 2100 obcí a měst v ČR.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ číslo týdne: 1 145 miliard Kč

22:16 ČEZ číslo týdne: 1 145 miliard Kč

1 145 miliard Kč činí celkový přínos ČEZ pro Českou republiku za 30 let od vzniku společnosti.