SP ČR: V Plzni chtějí lepší koordinaci podpory technického školství

02.02.2013 13:05

Při kulatém stolu SP ČR zastupoval Svaz jeho prezident J. Hanák. Součástí debaty šéfů firem byla i byrokracie, inovace a dopravní infrastruktura.

SP ČR: V Plzni chtějí lepší koordinaci podpory technického školství
Foto: Archiv
Popisek: Svaz průmyslu a dopravy ČR
reklama

Lepší koordinaci podpory technického školství ze strany hejtmanství Plzeňského kraje požadovali zástupci téměř tří desítek regionálních firem, kteří se ve čtvrtek 31. ledna sešli v Plzni na kulatém stolu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). Právě nedostatek technicky vzdělaných pracovníků byl nejvíce diskutovaným tématem, jako jeden z nejpalčivějších problémů tohoto kraje. Na něj poukazuje i lednové šetření SP ČR v Plzeňském kraji a také v Jihočeském kraji.

Vyplývá z něho, že dvě třetiny firem v Plzeňském kraji považují nedostatek pracovníků technických profesí za překážku v jejich podnikání, z toho více jak polovina z 81 respondentů jej považují za velkou překážku podnikání. Podobná situace z hlediska názorů podnikatelské sféry je v Jihočeském kraji, kde zmíněný nedostatek považují za překážku podnikání téměř dvě pětiny ze zúčastněných 45 respondentů.

„Vnímám velký zájem firem o to, aby se propojily veškeré aktivity podpory technického vzdělávání, které jsou v kraji. Chceme se v tom angažovat. Budeme se také snažit, aby téma bylo přítomno na krajské tripartitě,“ uvedl k závěrům kulatého stolu Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Jak totiž vyplynulo ze zmíněného šetření, více jak dvě pětiny firem Plzeňského kraje by si přály výraznější aktivity krajské tripartity, a to za účasti Svazu průmyslu a dopravy ČR. Mimo toho dvě pětiny respondentů uvedly, že o existenci krajské tripartity nic neví. V případě Jihočeského kraje je tento podíl vyjádřen třemi pětinami a jednou pětinou respondentů.

„Vidíme řadu aktivit, ale výsledky tomu neodpovídají. Potřebujeme výraznou koordinaci, a to ze strany kraje,“ uvedl k tématu Jan Voch, personální ředitel Daikin Industries Czech Republic.

V souvislosti s požadavkem na lepší koordinaci navrhnul Václav Liška, ředitel Výzkumného a zkušebního ústavu Plzeň, že by bylo potřebné setkání zástupců hejtmanství a firem, například ohledně podpory duálního systému.
Generální ředitel Kovohutě Rokycany Miloš Tuček vyzval k výraznější propagaci technických oborů a k motivaci žáků. Podobný názor vyslovil prorektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Šimandl či jednatel TGS nástrojárna Václav Diviš.

„Chybí nám strojní kováři, slévači, obráběči kovů, taviči na pece, tedy lidé v oborech, které proslavily Plzeň,“ poznamenal Pavel Rastislav, personální ředitel Pilsen Steel. Na problém nedostatku a přestárlosti řidičů autobusů poukázal i Miroslav Hucl, generální ředitel ČSAD autobusy Plzeň a na chybějící soustružníky a další profese také Libor Kraus, předseda představenstva a finanční ředitel COMTES FHT.

V reakci na požadavky zástupců firem vyjádřil připravenost hejtmanství aktivněji koordinovat podporu technického školství přítomný náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner. „Jsme připraveni převzít aktivněji tuto úlohu,“ uvedl. Dodal také, že je nachystán pilotní projekt komunikace odborných škol a ostatních škol, který by měl postupně zahrnout i firmy. Vedle toho kraj má dva programy: Motivace pro technické vzdělávání, kdy se v odborných středních školách budou vytvářet zájmové kroužky, kam můžou docházet žáci ze základních škol, a také Řemeslo má zlaté dno.

K tomu připomněla ředitelka regionální kanceláře agentury CzechInvest Kamila Malá, že v červnu bude organizována série workshopů se zaměřením právě na technické obory a jejich podporu.

Další kulaté stoly Svazu průmyslu a dopravy ČR v krajích budou pořádány v polovině února.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechInvest v následujících sedmi letech podpoří více než 300 inovativních startupů v projektu Technologická inkubace

20:32 CzechInvest v následujících sedmi letech podpoří více než 300 inovativních startupů v projektu Technologická inkubace

Agentura CzechInvest v letošním roce spustí dlouho připravovaný projekt Technologická inkubace. Na s…