SP: Průmysl táhne mzdy nahoru

7. 4. 2016 12:46

Průmyslová produkce v České republice v únoru letošního roku meziročně stoupla reálně o 5,6 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla však pouze o 1,4 %. Ovšem průměrná hrubá měsíční nominální mzda zaměstnanců v průmyslových odvětvích se únoru 2016 meziročně zvýšila o 5,3 % a činila tak 27.080 Kč. Průmyslové firmy v tomto období nabíraly nové pracovníky, v podnicích s 50 a více zaměstnanci se v únoru meziročně zvýšil jejich počet o 3,6 %.

SP: Průmysl táhne mzdy nahoru
Foto: spcr.cz
Popisek: Svaz průmyslu ČR, SP ČR
reklama

„Opět se potvrzuje skutečnost, že průmysl je stabilizačním faktorem české ekonomiky. Firmy zodpovědně zvyšují mzdy, nabírají nové pracovníky,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Oproti loňskému roku se však letos z průmyslových firem nebudou mzdy zvyšovat tak rychle. Jak vyplývá ze společného šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR a České národní banky za první čtvrtletí 2016, pro celý letošní rok podnikatelé očekávají průměrný růst mezd kolem 2 %.

Jak také vyplývá z šetření, průmyslové firmy počítají dále s náborem nových pracovníků. Pro celý letošní rok by mohlo dojít meziročně ke zvýšení pracovníků o zhruba 1, 2 %.

Tahounem průmyslové produkce zůstává nadále výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba elektrických zařízení.

Další informace najdete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní muzeum vytváří virtuální vzdělávací program pro děti

14:50 Národní muzeum vytváří virtuální vzdělávací program pro děti

Národní muzeum je významnou součástí vzdělávacího systému naší republiky. I proto chce zůstat v kont…