SPÚ: Revoluční rozhodnutí soudu. Nejstarší vinice Šobes v ČR zůstává ve vlastnictví státu

18.05.2018 12:12

Krajský soud v Brně potvrdil prvoinstanční rozhodnutí Okresního soudu ve Znojmě ve věci žaloby Agropodniku Mašovice o vydání náhradních pozemků v rámci restitučního sporu vedeného se Státním pozemkovým úřadem (SPÚ).

SPÚ: Revoluční rozhodnutí soudu. Nejstarší vinice Šobes v ČR zůstává ve vlastnictví státu
Foto: SPÚ
Popisek: Státní pozemkový úřad

Soud konstatoval, že se SPÚ v rámci restitučního řízení „nedopustil liknavosti, diskriminace ani svévolného jednání“. Jedná se o revoluční soudní rozhodnutí, kdy soud potvrdil, že SPÚ nabízí ve veřejných nabídkách pro oprávněné osoby dostatečný počet pozemků v odpovídající kvalitě.

Agropodnik Mašovice a jeho právní předchůdci se soudní cestou domáhal od roku 2006 vydání náhradních pozemků v k.ú. Podmolí v okrese Znojmo a tvrdil, že SPÚ dlouhodobě nenabídl podniku náhradní pozemky, které by odpovídaly restitučním nárokům v celkové výši téměř 170 tisíc korun. Podnik se soudní cestou domáhal vydání náhradních pozemků, které jsou součástí Národního parku Podyjí. Krajský soud v Brně dal za pravdu SPÚ, který se žalobě bránil tvrzením, že restituent měl možnost si ve veřejných nabídkách vybrat a nabýt pozemky v odpovídajících lokalitách, na kterých v současné době i hospodaří a že uspokojení nároků bylo možné, avšak restituent je odmítl a součinnost v tomto ohledu neposkytl. Soud konstatoval, že SPÚ nemůže mimo veřejnou nabídku pozemků nabízet restituentům volné pozemky, neboť by se tím dopustil diskriminace a znevýhodnění ostatních oprávněných osob. Z těchto důvodů žalobu zamítl.

Díky tomuto přelomovému rozhodnutí soudu zůstává jedna z nejstarší vinic Střední Evropy a ikona moravského vinařství v rukou státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: První vysoká loď proplula pod čtyřmi zdvižnými mosty na plavebním kanálu Vraňany-Hořín u Mělníka

9:50 Ředitelství vodních cest: První vysoká loď proplula pod čtyřmi zdvižnými mosty na plavebním kanálu Vraňany-Hořín u Mělníka

Včera byl slavnostně zahájen provoz čtyř zdvižných mostů přes plavební kanál Vraňany-Hořín na Vltavě…