STEM: Popularita politických osobností v lednu 2017

01.02.2017 12:04

Lednový průzkum STEM ukazuje u většiny členů české vlády zvýšení podílu pozitivních názorů v porovnání s předchozím průzkumem v říjnu 2016.

STEM: Popularita politických osobností v lednu 2017
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání poslanecké sněmovny
reklama

Nejvýrazněji příznivé hodnocení posílilo u M. Stropnického, K. Šlechtové, M. Chovance a M. Marksové. Beze změn zůstalo hodnocení předsedů vládních koaličních stran. Ministr financí A. Babiš je stále nejlépe hodnoceným politikem. Premiér B. Sobotka je na třetím místě za lépe hodnoceným ministrem obrany M. Stropnickým. Místopředseda vlády P. Bělobrádek (i přes stejné hodnocení) klesl na deváté místo žebříčku v důsledku toho, že u některých členů vlády nastalo zlepšení.

Citovaný výzkum neziskového ústavu STEM (www.stem.cz) byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 11. až 23. ledna 2017. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1048 respondentů.

Výzkum popularity STEM se již od roku 1993 zaměřuje na předsedy či místopředsedy parlamentních politických stran a rovněž na všechny členy české vlády.

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš je stále i přes mírné oslabení pozitivních názorů v posledních měsících nejpopulárnější osobností české politické scény. Na druhém místě je ministr obrany Martin Stropnický, který díky zlepšení hodnocení získal odstup od třetího v pořadí, premiéra Bohuslava Sobotky. Postavení politických osobností na dalších místech pomyslného žebříčku je velmi vyrovnané, veřejnost hodnotí stejně ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou a ministryni práce Michaelu Marksovou. Za touto trojicí mají jen těsný odstup ministr vnitra Milan Chovanec a opoziční politik Tomio Okamura.

Celkově je možné říci, že podle výsledků lednového průzkumu hodnotí česká veřejnost členy vlády premiéra Bohuslava Sobotky lépe než v říjnu, kdy bezprostředně po krajských volbách byla veřejnost k členům vlády poněkud kritičtější.

V porovnání s říjnem je tedy vyšší podíl příznivých hodnocení u M. Stropnického, K. Šlechtové, M. Marksové, M. Chovance (v jeho případě je však podíl pozitivních názorů stále výrazně nižší než před rokem), R. Pelikána, K. Valachové, R. Brabce a J. Mládka.

Podobné jako v říjnu zůstalo hodnocení A. Babiše, B. Sobotky a P. Bělobrádka, tedy předsedů koaličních stran. V případě premiéra B. Sobotky tedy i lednové šetření potvrdilo pokles popularity zjištěný v říjnu po krajských volbách.

Dále je od října beze změn názor na D. Ťoka, M. Jurečku a D. Hermana.

Nové členy vlády, ministra zdravotnictví M. Ludvíka a ministra pro lidská práva J. Chvojku, nezná třípětinová většina veřejnosti. Tento fakt není překvapením, podobný podíl občanů neznal
v době nástupu do funkce např. R. Pelikána nebo K. Šlechtovou (nyní je nezná pouze zhruba třetina dotázaných).

Jediným politikem, jehož hodnocení se poněkud zhoršilo od října 2016, je předseda KSČM Vojtěch Filip.

Předsedové ostatních opozičních stran jsou hodnoceni stabilně, bez významných změn tedy zůstal podíl pozitivních názorů na T. Okamuru (SPD), P. Gazdíka (STAN), P. Fialu (ODS), M. Kalouska (TOP 09) a M. Lidinského (Úsvit). Z předsedů opozičních stran je veřejností nejméně kontroverzně vnímán předseda hnutí Starostů a nezávislých Petr Gazdík, nezná jej 30 %, pozitivně hodnotí 33 % a negativně 37 %.

Místopředsedové TOP 09 a ODS M. Ženíšek a A. Udženija jsou stále málo známými osobnostmi, více než polovina dotázaných je nezná. Po delší době STEM zařadil do průzkumu předsedu poslaneckého klubu ODS Z. Stanjuru, aktuálně ho neznají dvě pětiny populace, 15 % jej hodnotí příznivě (stejně jako v lednu 2014).

Pozn.: Tučně jsou vyznačena jména politiků, kteří si v porovnání s předchozím průzkumem alespoň o 3 procentní body polepšili, kurzívou zapsaní si nejméně o 3 procentní body pohoršili.

Pořadí politiků v žebříčku je dáno přesnou procentní hodnotou součtu příznivých hodnocení (na 1 desetinné místo).

* říjnové šetření 2013 bylo zaměřeno na hodnocení celostátních lídrů stran a hnutí, které kandidovaly v předčasných volbách do PSP ČR

Pramen: STEM, Trendy 2013-2017

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic: Rekonstrukce železničního mostu přes Sázavu začíná

8:24 Správa železnic: Rekonstrukce železničního mostu přes Sázavu začíná

Správa železnic zrekonstruuje železniční most na okraji Havlíčkova Brodu, který leží na jednokolejn…