SVOL: Petice vyzývá vládu a Parlament ČR k řešení situace vlastníků malolesů

05.11.2021 10:29 | Tisková zpráva

Probíhající kůrovcová kalamita obnažila problémy vlastníků lesů malých výměr, kteří se v důsledku nefunkčního modelu státní správy lesů i neefektivního systému činnosti odborného lesního hospodáře ocitli prakticky bez jakékoliv pomoci státu při ochraně lesů i následné obnově a výchově lesních porostů. SVOL proto inicioval petici „Za podporu dobrovolného sdružování vlastníků lesů a zajištění trvale udržitelného hospodaření v malolesích i do budoucna“. Až do 30. ledna 2022 na ni bude sbírat podpisy občanů ČR.

SVOL: Petice vyzývá vládu a Parlament ČR k řešení situace vlastníků malolesů
Foto: SVOL
Popisek: Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR

Od petice si SVOL slibuje, že se vláda a zákonodárci konečně začnou problematikou zabývat a naleznou pro ni vhodná řešení. „Neexistence fungujících sdružení vlastníků je jednou z několika příčin žalostného stavu našich lesů,“ uvádí Jiří Svoboda, předseda SVOL a pokračuje: „Malí vlastníci byli po nástupu kůrovcové kalamity ponecháni napospas, a byli vystaveni situaci, kterou nedokázali zvládnout. Ve velké většině postrádali informace a obchodní vazby v okamžiku, kdy bylo třeba urychleně těžit a zejména asanovat a prodávat dříví. SVOL jako jediná organizace sdružující nestátní vlastníky lesů má morální povinnost pomoci i těm vlastníkům, kteří se patrně nikdy nestanou naším členem, ačkoliv bychom je samozřejmě v našich řadách rádi uvítali.“

Podpora vzniku a činnosti dobrovolných sdružení je podle SVOL jediným řešením, jak může stát účinně a efektivně pomoci právě vlastníkům lesů malých výměr. I jejich lesy plní rozličné ekologické, sociální a ekonomické funkce využívané celou veřejností. Vedle nutnosti podpory biologické rozmanitosti lesů a jejich adaptace na současnou klimatickou změnu u nich nelze opomenout ani potřebu hospodářského rozvoje venkovských oblastí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha získá byty pro dostupné bydlení

10:29 MHMP: Praha získá byty pro dostupné bydlení

Zastupitelstvo hl. m. Prahy na svém čtvrtečním jednání schválilo poskytnutí dotací z fondu Rozvoje d…