SVS: Za prodej nevyhovujícího a klamavě označeného medu padly pokuty

10.04.2018 8:07

Státní veterinární správa (SVS) již několik měsíců prošetřuje distribuci nevyhovujícího a klamavě označeného medu od pražské společnosti Honeypack. Předmětem šetření SVS jsou výrobky, které neodpovídají ve svých smyslových znacích a fyzikálně-chemických parametrech požadavkům na med, navíc jsou nesprávně označeny.

SVS: Za prodej nevyhovujícího a klamavě označeného medu padly pokuty
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Celkově mělo v rámci tří problematických šarží být na trh uvedeno 720 balení medu. Některým subjektům zapojeným do distribuce medu byly dosud uloženy pokuty v souhrnné výši přes 200.000 Kč. Další přestupková řízení v rámci případu běží.

Jedná se následující výrobky:

  • Med květový lesní, 900 g, DMT: 1. 10. 2018, Honeypack, s.r.o.
  • Med květový akátový, 900 g, DMT: 1. 10. 2018, Honeypack, s.r.o.
  • Med květový lužní, 900 g, DMT: 1. 10. 2018, Honeypack, s.r.o.

Laboratorní vyšetření ukázala, že uvedené medy nesplňovaly požadavky v několika parametrech. Byly naměřeny nevyhovující hodnoty pro přirozeně se vyskytující enzymy a cukry. V případě medu květového lesního byl navíc prokázán přídavek sladového cukru a nevyhovovaly jeho smyslové znaky – chuť byla netypická a připomínající svařený cukr. U medu květového akátového neodpovídal botanický původ deklaraci výrobce. A v případě medu květového lužního se prokázala přítomnost karamelu. Všechny tři výrobky pak byly nesprávně označeny.

SVS při svém prověřování dosud zjistila, že na distribuci uvedených výrobků se podílely kromě společnosti Honeypack s.r.o. další obchodníci Jiří Šilar, Jan Löffelmann a firma Duraz Hold s.r.o. Medy následně byly nalezeny v malých prodejnách potravin v různých regionech ČR.

SVS přistoupila k několika opatřením. Všem uvedeným podnikatelským subjektům byl vydán zákaz uvádění zmíněných výrobků na trh. SVS si rovněž od těchto subjektů vyžádala předložení veškerých dokladů o distribuci medu. Dotčení obchodníci v současnosti čelí dalším přestupkovým řízením ve věci udělení pokut.

SVS byla na uvedené výrobky upozorněna na základě šetření Státní zemědělské a potravinářské inspekce, jež kontrolovala tyto výrobky v tržní síti.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

zemědělství

Mluvíte o likvidaci našeho zemědělství. Ale jak vysvětlíte, že zisky zemědělců rostou? Mě přijde, že si stěžují neoprávněně. Jediný, kdo tady trpí, jsme my, a to kvůli vysokým cenám potravin. A podle mě jsou na vině i zemědělci nebo to vidíte jinak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Smysl pro tumor oslovil bezmála tři miliony diváků, udržel si publikum do poslední epizody

19:15 Česká televize: Smysl pro tumor oslovil bezmála tři miliony diváků, udržel si publikum do poslední epizody

Jedničkou nedělního hlavního vysílacího času se stal poosmé v řadě seriál Smysl pro tumor. Série ins…