SVS se při kontrolách zaměří na pastevně chovaná hospodářská zvířata a zajištění napájení

28.02.2018 13:24

Státní veterinární správa v souvislosti s aktuálními extrémně nízkými teplotami upozorňuje chovatele hospodářských zvířat trvale umístěných ve venkovních výbězích či na pastvinách na nutnost věnovat zvýšenou pozornost životním podmínkám v chovech.

SVS se při kontrolách zaměří na pastevně chovaná hospodářská zvířata a zajištění napájení
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa
reklama

V rámci mimořádné kontrolní akce se proto v těchto dnech veterinární inspektoři zaměří především na povinnost zajistit zvířatům dostatečné napájení a vhodné krmení. Kontrolovány budou především místa, kde začíná rození jehňat.

„Na základě platných předpisů plyne chovatelům při trvalém ustájení hospodářských zvířat ve výbězích nebo na pastvinách povinnost zajistit zvířatům přístup k dostatečnému napájení a ke vhodnému krmivu,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. „Chovatelé mají také povinnost zabezpečit zvířatům přiměřenou ochranu před nepříznivými klimatickými podmínkami, tou může být například přístřešek,“ dodal.

SVS upozorňuje chovatele hospodářských, ale i zájmových zvířat na možná zdravotní rizika při nízkých teplotách. Rizika se netýkají pouze napájení a krmení. Určitá preventivní opatření jsou žádoucí také ve vztahu k ochraně zvířat před zimou. Při extrémních mrazech mohou například slepicím omrznout hřebínky, psi (především menší plemena) se mohou nachladit, koně, kteří nejsou zvyklí na pobyt venku, by se měli ve výbězích dekovat.

Zvířatům by rovněž měla být upravena krmná dávka tak, aby měla dostatek energie. I při nízkých teplotách, jako jsou ty současné, se doporučuje v chlévech větrat, neboť suchá  zima, nevadí zvířatům tolik, jako vlhká zima.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM prodal tři pozemky v pražské Hostivaři za 37,5 milionu korun

22:54 ÚZSVM prodal tři pozemky v pražské Hostivaři za 37,5 milionu korun

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Praze prodal společnosti Hostivař a.s. tři pozemk…