SVS zachytila problematickou zásilku sedmi psů a šesti koček z Bulharska

27.09.2020 7:33

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) v Ústeckém kraji ve spolupráci s tamními celníky zajistili na dálnici D8 v okrese Litoměřice vozidlo přepravující problematickou zásilku psů a koček z Bulharska.

SVS zachytila problematickou zásilku sedmi psů a šesti koček z Bulharska
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Některá přepravovaná zvířata nebyla zdravotně způsobilá k přepravě, zásilka navíc nesplňovala požadavky evropské legislativy pro obchodní přesuny zvířat. Vzhledem ke zmíněným nedostatkům byla zásilka pozastavena, v současnosti se zvířata nacházejí v registrovaném útulku. Psi a kočky směřovali přes území České republiky do Německa.

Zadržené vozidlo přepravovalo sedm štěňat a šest koček. Na transport takového množství zvířat pohlíží legislativa Evropské unie jako na tzv. obchodní přesun. Všech 13 zvířat sice mělo pasy a bylo označeno čipem, v některých pasech však chyběl údaj o majiteli zvířete. K zásilce nebylo vystaveno povinné veterinární osvědčení pro přesun do Německa.

Některá zvířata měla zjevné zdravotní potíže, takže nebyla způsobilá pro přepravu. Inspektoři SVS zjistili, že jeden ze psů (štěně barzoje) je ve velmi špatném stavu, apatický, ležící na boku, neschopen stát a samostatně se pohybovat. Další pes vykazoval známky anaplasmosy – infekce přenášené klíšťaty a jedna kočka měla příznaky hnisavého zánětu očí. Nemocná zvířata jsou v současné době léčena.

Organizátoři přepravy zvířat sice uvedli, že všechna zvířata byla v Bulharsku „zachráněna, léčena a následně byl domluven jejich přesun do Německa k novým majitelům“. I při takovýchto „záchranných akcích“ je však nutné dodržovat všechny legislativní požadavky a pravidla, které jednak brání možnému rozšíření nákaz, ale také stanovují vhodné podmínky zvířat při přepravě. Nákazová situace v jednotlivých státech se může totiž poměrně výrazně lišit. Například Bulharsko není na rozdíl od ČR či Německa prosté vztekliny.

Ve správním řízení hrozí přepravci za přestupek dle veterinárního zákona sankce až do výše 1 mil. Kč a vedle toho se rovněž řeší postih za týrání zvířat při přepravě.

„Proto SVS rozhodla, že zadržená zvířata budou vydána novým majitelům až poté, co se zlepší jejich zdravotní stav, který umožní přepravu, budou doplněny veškeré chybějící dokumenty k zásilce a ověřena povinná vakcinace proti vzteklině,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 Správa železnic pokračuje v přípravách zdvoukolejnění trati z Opatovic nad Labem do Hradce Králové

17:56 Správa železnic pokračuje v přípravách zdvoukolejnění trati z Opatovic nad Labem do Hradce Králové

Příprava rekonstrukce stávající a vybudování nové koleje mezi Opatovicemi nad Labem a Hradcem Králov…