SŽDC: Stanice ve Vysočanech se změní k nepoznání, cestující získají nový přestup na metro

23.06.2020 13:52

Koridorové parametry získá během následujících čtyř let další traťový úsek mezi Lysou nad Labem a Prahou. Správa železnic dnes slavnostně zahájila rekonstrukci její části ze Mstětic do Prahy-Vysočan. Díky ní získá metropole nový tříkolejný úsek, a to včetně zastávky Praha-Rajská zahrada, kde bude přestup na metro. Zcela zásadní proměnou pak projde stanice v pražských Vysočanech.

SŽDC: Stanice ve Vysočanech se změní k nepoznání, cestující získají nový přestup na metro
Foto: SŽDC
Popisek: SŽDC

„Trať 231 plní důležitou roli především v pražské příměstské dopravě. V uplynulých desetiletích prošly dílčími úpravami některé stanice, poměrně čerstvou novinkou je nedávno dokončená celková rekonstrukce nádraží v Čelákovicích, kde mimo jiné vzniklo ostrovní nástupiště, na které je díky podchodům přístup z obou stran kolejí. V loňském roce také začala přestavba navazujícího úseku do Lysé nad Labem,“ popisuje generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. 

Generální ředitel společnosti Subterra Ondřej Fuchs k tomu dodává: „Stavba má pro nás mimořádný význam, zvláště v současné poněkud turbulentní době. Například v železniční stanici Praha-Vysočany budeme realizovat nejen železniční spodek a svršek, ale i provozní budovu a přeložky elektro. Najdou zde tedy uplatnění hned tři z našich čtyř divizí. Pražská lokace, kde budeme mít příležitost předvést naše moderní žluté stroje, je samozřejmě příjemným bonusem.“

Přestavbou projde úsek dlouhý téměř 15 kilometrů. Dosavadní maximální traťová rychlost 100 km/h se po instalaci ETCS zvýší až na 160 km/h. Velkou změnu dozná především stanice Praha-Vysočany, ve které stojí výpravní budova historicky uprostřed mezi dvěma původními tratěmi. Projekt počítá se změnou konfigurace kolejiště, celkem zde vzniknou dvě ostrovní a jedno vnější nástupiště. Cestující se na ně dostanou díky kombinaci pevných schodišť, eskalátorů a výtahů. Nástupiště budou navíc propojena dalším podchodem z ulic Krátkého a bratří Dohalských. Stávající nádražní budova se zbourá, nahradí ji nová odbavovací hala, která vznikne v úrovni rozšířeného podchodu z Paříkovy ulice.

Změní se rovněž funkce dosavadní odbočky Skály, z níž se stane výhybna. Díky vložení spojek mezi všemi kolejemi dojde ke vzniku regulérního tříkolejného elektrifikovaného úseku do Vysočan, který budou moci využívat jak vlaky ve směru na Lysou nad Labem, tak na Neratovice. Nacházet se na něm bude i nová zastávka Praha-Rajská zahrada, situovaná v bezprostřední blízkosti stejnojmenné stanice metra linky B. Cestu k vlakům zajistí lávka, kterou vybuduje jako návaznou investici pražská radnice. Překlene frekventovanou Chlumeckou ulici, díky prodloužení přes celé kolejiště ji budou moci využívat i obyvatelé z oblasti zvané Na Hutích.

Ve stanici Praha-Horní Počernice bylo již před několika lety vybudováno ostrovní nástupiště. Ve směru na Lysou nad Labem, u hlavní koleje číslo 1 před výpravní budovou, nyní vznikne také vnější nástupiště s nástupní hranou v normové výšce 550 milimetrů, které bude dlouhé 200 metrů. K předjíždění vlaků bude možné využít celkem tři předjízdné koleje.

Úpravami současně projde i jediná stávající zastávka v Zelenči. Mezi rekonstruovanými nástupišti se postaví nový podchod, který nebude vzhledem ke stísněným prostorovým podmínkám bezbariérový, osoby se sníženou schopností pohybu použijí navazující přejezd. Stanice Mstětice projde přestavbou až v rámci další stavby.

Celkové investiční náklady stavby s názvem Optimalizace traťového úseku Mstětice (mimo) - Praha-Vysočany (včetně) činí 5 407 803 659 Kč bez DPH. Projekt je spolufinancovaný Evropskou unií z Nástroje pro propojení Evropy (CEF). Celková výše způsobilých nákladů projektu je 4 277 475 619 Kč. Míra podpory EU je 83,07 % ze způsobilých nákladů, výše dotace tak činí maximálně 131 496 521 EUR, tedy zhruba 3 553 298 990 Kč. Národní financování zajišťuje Státní fond dopravní infrastruktury.

Zhotovitelem stavby je Společnost Mstětice-Vysočany, kterou tvoří Subterra (správce společnosti), OHL ŽS, Eurovia CS a Elektrizace železnic Praha. Termín dokončení je v únoru 2024.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kynologové Horské služby skládali zkoušky v Krkonoších

11:31 Kynologové Horské služby skládali zkoušky v Krkonoších

Osmnáct z dvaceti chlupáčů kynologické brigády Horské služby úspěšně složilo minulý týden v Krkonoší…