SZPI: Nová pravidla pro sledování tabákových výrobků

09.02.2019 22:16 | Zprávy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce informuje spotřebitele a provozovatele, že k 20. květnu 2019 začne v praxi fungovat nový systém sledovatelnosti tabákových výrobků pro řešení problematiky nelegálního obchodu s tabákovými výrobky v Evropě. Zpočátku budou sledovány pouze cigarety a tabák určený k ručnímu balení cigaret.

SZPI: Nová pravidla pro sledování tabákových výrobků
Foto: SZPI
Popisek: SZPI

V roce 2018 vstoupilo v platnost Prováděcí nařízení Komise (EU) 2018/574 o technických normách pro zavedení a provoz systému sledovatelnosti tabákových výrobků, jehož základními prvky je označování každého jednotkového balení, tedy například krabičky cigaret, jedinečným identifikátorem, přidělení identifikačních kódů všem zúčastněným hospodářským subjektům od výrobců až po první maloobchodní prodejce (trafika, supermarket, internetový obchod) a jejich zařízení, zaznamenávání dat o tabákových výrobcích a jejich předávání do systému úložišť.

Záznam a předávání informací do systému sledovatelnosti bude nově prováděno za pomoci zařízení (čtečky kódů a jiných zařízení), které bude schopné skenovat jedinečné identifikátory a předávat do úložišť rovněž informace o finančních transakcích. Rozsah povinností se liší v závislosti na postavení ve výrobním, distributorském a prodejním řetězci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Rudé právo

Vzhlížíte se snad v komunismu? Nebo proč čtete Rudé právo? Dáváte tím snad najevo, že se vracíme v čase do doby, kdy politici viděli rudě? Je fakt, že ve vaší koalici se najde dost těch, co to s komunisty táhli, dokonce jich několik sedí i v té vaší vládní lavici.To je bilance, nemyslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Notino: Mezinárodní den žen se mění v nový nákupní svátek. Beauty retail sleduje podobný efekt jako u Valentýna

8:08 Notino: Mezinárodní den žen se mění v nový nákupní svátek. Beauty retail sleduje podobný efekt jako u Valentýna

Mezinárodní den žen se v posledních letech postupně mění z tradičního symbolického svátku na výrazný…