Sanatoria Klimkovice: Fotografie, které mohou být svědectvím o každém z nás

05.01.2019 12:15 | Zprávy

Jaký je svět dětí se vzácným onemocněním a s jakým nepochopením se na ně často dívá okolí, ukazuje ojedinělá výstava černobílých fotografií „Váš pohled, náš svět“, která je k vidění až do konce ledna 2019 v Sanatoriích Klimkovice. Autorem snímků je fotograf Lukáš Trčka.

Sanatoria Klimkovice: Fotografie, které mohou být svědectvím o každém z nás
Foto: mesto-klimkovice.cz, Jozef Oravec
Popisek: Klimkovice

Každý velkoformátový snímek doprovázejí výroky, které vyslechli rodiče nemocných dětí od známých i neznámých lidí často ještě v době, kdy se smiřovali se závažnou diagnózou. Takovým situacím se nevyhnuli ani manželé Beťákovi, jejichž příběh je specifický tím, že nemocné je jen jedno z jejich předčasně narozených dvojčat. „Asi nejčastěji jsme slyšeli větu, že Bohdanka Helenku dožene. Lidé to mysleli jako slova podpory, ale věta bohužel působila úplně opačně. Bohdanka může udělat jen velmi nepatrný krok dopředu. Nemůžeme čekat, že se posune dál nějak výrazně. Není to totiž reálné,“ popsal Radovan Beťák, tatínek dvojčat, jejichž fotografie se na výstavě objeví. Děti se narodily už ve 34. týdnu těhotenství. Zatímco Helenka „vyvázla“ bez větších následků, její sestra trpí kvadruspastickou formou dětské mozkové obrny.


„Poznámky příbuzných a známých na fotkách mě docela šokovaly, a když jsem viděla snímky našich kluků, tak jsem nemohla vůbec mluvit, je to dojemné a krásně nafocené,“ svěřila se Alena Kyselová, která je tetou dnes již dospělých bratrů Davida a Dominika na snímku „V metru“. Oběma lékaři už v dětství diagnostikovali mukopolysacharidózu. Tato vzácná nemoc je způsobena nedostatečnou funkcí životně důležitých enzymů v buňkách, čímž dochází k těžkým poruchám některých orgánů. Děti se rychle mění před očima rodičů. Ty s nejtěžší formou této choroby se většinou nedožijí dospělého věku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

koalice

Jít do voleb s komunisty jste odmítl. Co ale jít s nimi případně do vlády? A šli byste do vlády s SPD a ANO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Představujeme zajímavé projekty financované z Projektového schématu

7:16 AOPK ČR: Představujeme zajímavé projekty financované z Projektového schématu

Vytváření tůní, návrat uměle napřímených potoků do přírodních koryt či revitalizace parků, sadů a lu…