Sdělení ČNB k tématu pojistných smluv životního pojištění

14.06.2018 9:42

V souvislosti s nedávnými rozhodnutími soudů a finančního arbitra, kterými byly prohlášeny za neplatné konkrétní pojistné smlouvy životního pojištění, a s tím souvisejícími publikovanými články v mediích, Česká národní banka sděluje následující.

Sdělení ČNB k tématu pojistných smluv životního pojištění
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

K tématu potenciálního hromadného zneplatnění pojistných smluv životního pojištění a ohrožení pojistného trhu Česká národní banka sděluje, že za současné právní úpravy finanční arbitr a soud mohou vést řízení a rozhodovat pouze v individuálních případech, tedy o konkrétní pojistné smlouvě uzavřené mezi pojistníkem a pojistitelem.

Rozhodnutí soudu a/nebo finančního arbitra, kterým byla konkrétní pojistná smlouva prohlášena za neplatnou, nelze aplikovat bez dalšího na případy dalších pojistných smluv.

Přitom platí, že prohlášení smlouvy za neplatnou může být nevýhodné někdy pro pojišťovnu, jindy naopak pro klienta (následkem neplatnosti může být vznik povinnosti vrátit inkasované pojistné klientovi či naopak povinnosti vrátit vyplacené pojistné plnění pojišťovně), nebo může prohlášení smlouvy za neplatnou vyvolat další důsledky (např. dodatečnou daňovou povinnost) a právní otázky, k jejichž rozhodnutí není ČNB příslušná a jež soud ani finanční arbitr dosud nerozhodl.

Česká národní banka jedná v rámci své činnosti v mezích svých zákonných pravomocí, přičemž do těchto pravomocí nespadá posuzování platnosti smluvního ujednání mezi pojišťovnami a jednotlivými klienty. Tato soukromoprávní rovina je v kompetenci soudů a (jedná-li se o životní pojištění) i finančního arbitra. V rámci své dohledové činnosti nad pojišťovnami Česká národní banka nemá kompetenci schvalovat pojistné podmínky k jednotlivým pojistným produktům ani, nestanoví- li právní předpisy jinak, kompetenci posuzovat oblast cenotvorby ve vztahu k pojistným (resp. obecně finančním) produktům.

Česká národní banka vykonává dohled nad činností pojišťoven, a to jak v zájmu ochrany spotřebitele resp. pojistníků, pojištěných a oprávněných osob, tak s ohledem na zachování finanční stability pojišťoven. Česká národní banka dohlíží, zda pojišťovny zavedly, udržují a uplatňují řídicí a kontrolní systém, jehož součástí je mimo jiné i povinnost pojišťoven identifikovat rizika související s výkonem jejich činnosti a tato rizika následně ve své činnosti zohledňovat, resp. řídit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubický kraj: Zálší chce opravit závlahovou nádrž a připravit pozemky pro stavbu rodinných domů

12:03 Pardubický kraj: Zálší chce opravit závlahovou nádrž a připravit pozemky pro stavbu rodinných domů

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil Zálší nedaleko Chocně. Starosta Josef Lásko he…