Sdružení místních samospráv: Poslanci mají poslední šanci vrátit do zákona o střetu zájmů zdravý rozum

14.09.2021 12:52 | Tisková zpráva

„Obce a města ztratily tisíce schopných a prospěšných lidí, kteří dali přednost ochraně svého soukromí před prací v zastupitelstvech. Není možné, aby v době GDPR stát neochránil citlivé osobní údaje o majetku a nechal je volně plout internetem. Věřím, že novela zákona, která má poslední šanci na schválení, vrátí zdravý rozum do původního záměru zákona o střetu zájmů,“ říká Stanislav Polčák, předseda Sdružení místních samospráv ČR.

Sdružení místních samospráv: Poslanci mají poslední šanci vrátit do zákona o střetu zájmů zdravý rozum
Foto: SMS ČR
Popisek: SMS ČR

V čem je problém?

Politici museli od roku 2017 uvádět svá majetková přiznání do veřejně přístupného registru. Kdokoliv si zde mohl anonymně online zobrazit údaje o jejich majetku. Týkalo se to i neuvolněných komunálních politiků, kteří práci pro obce odvádějí ve svém volném čase. Kvůli této povinnosti opustily komunální politiku tisíce lidí. Veřejné zpřístupnění majetku všech komunálních politiků bez rozdílu ale zatrhl v loňském roce Ústavní soud. Sněmovna dostala čas na nápravu do konce roku 2020, tuto lhůtu však nenaplnila. Bez nápravy hrozí, že se registr zcela uzavře.

Řešení: Novela zákona, která čeká na finální schválení (ST 956)

Zdravý rozum do zákona o střetu zájmů vrací poslanecká novela zákona o střetu zájmů, sněmovní tisk číslo 956. Ta představuje kompromis mezi právem veřejnosti na informace a právem každého jednotlivce (tedy i politika) na ochranu soukromí. Majetková přiznání politiků bude dle novely možné v centrálním registru zobrazovat na základě žádosti, a ne anonymně. Novela zároveň vyjímá z povinnosti zveřejňovat majetková přiznání neuvolněné politiky, kteří pro obce pracují současně vedle svého běžného zaměstnání (až 12 000 lidí).

Proč je nyní nejvyšší čas?

Současná sněmovna má na aktuální schůzi poslední příležitost navrhovanou novelu ve 3. čtení schválit, jinak „padne pod stůl“ a bude se jí muset od začátku zabývat sněmovna v novém složení.

Kdo za novelou stojí?

Novelu zákona o střetu zájmů navrhla skupina poslanců napříč politickým spektrem (Petr Sadovský, Věra Kovářová, Zuzana Ožanová, Michal Ratiborský, Taťána Malá, Jiří Mašek, Marek Výborný, Radek Rozvoral, Jan Chvojka, Leo Luzar.) Sdružení místních samospráv ČR, Svaz měst a obcí ČR nebo Spolek pro obnovu venkova novelu plně podporují.

Jak to funguje nyní?

Ministerstvo spravedlnosti nyní informace o majetku komunálních politiků nevydává na základě zákona o střetu zájmů, ale zákona o svobodném přístupu k informacím, tedy zákona 106. Takové řešení ale neobstojí podle Úřadu pro ochranu osobních údajů. Dle úřadu lze s osobními údaji uvedenými podle zákona o střetu zájmů nakládat zase jen podle zákona o střetu zájmů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda České republiky dopravila materiální dar do Libanonu

21:20 Armáda České republiky dopravila materiální dar do Libanonu

Armáda České republiky převezla do Libanonu materiální dar, který iniciovalo Ministerstvo obrany a k…