Sedm obcí a měst získalo titul Obec přátelská rodině

04.11.2016 21:20

Již osmým rokem soutěžily obce, města i městské části z celé České republiky o titul Obec přátelská rodině a finanční dotaci na aktivity, které podpoří rodiny. Ocenění a šeky s peněžní dotací předala vítězům ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Sedm obcí a měst získalo titul Obec přátelská rodině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová

„Význam regionální rodinné politiky roste u nás i v Evropě. I prostřednictvím této soutěže chceme získat více obcí, které budou dlouhodobě podporovat rodiny a zlepšovat podmínky pro jejich život. Je to velmi důležité, obce mají k rodinám nejblíže,“ uvedla ministryně Marksová.

Letošního ročníku soutěže se účastnilo 37 obcí, které byly rozděleny podle počtu obyvatel do pěti kategorií. Mezi vítězné obce bude rozděleno šest milionů korun ve formě neinvestičních dotací pro realizaci prorodinných aktivit na místní úrovni.

Vítězi za rok 2015 jsou:

  • Městys Dub
  • Věznice
  • Nové Hrady
  • Kouřim
  • Chrast
  • Valašské Meziříčí
  • Městská část Praha 8

Z pohledu rodinné politiky patří obce k nejdůležitějším aktérům, až na úrovni obcí je možné poznat potřeby rodin. Místní představitelé znají nejlépe místní podmínky a disponují širokou škálou kompetencí, které jim umožňují realizovat řadu prorodinných opatření. Ta by přitom měla klást důraz na vícegenerační pojetí rodiny a zahrnovat tak nejen potřeby dětí a rodičů, ale také prarodičů.

Vítězové předchozích ročníků peníze využili například na podporu nestátních neziskových organizací v příslušné obci/městě či příspěvkových organizací, které dále s obcí v realizaci projektu podpořeného z této dotace spolupracovaly. Dále pak na dovybavení dětských hřišť, zřízení dětských koutků nebo Family Pointů, zajištění seminářů/přednášek/workshopů na témata spojená s rodičovstvím a výchovou dětí, organizovaní akcí podporujících mezigenerační solidaritu apod.

Soutěž je každoročně vyhlašována Ministerstvem práce a sociálních věcí a Stálou komisí pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve spolupráci s Asociací center pro rodinu, Sítí mateřských center a Svazem měst a obcí ČR. Soutěže se mohou účastnit všechny obce, města, statutární města a městské části z celé České republiky. Více informací o soutěži najdete na webových stránkách MPSV http://www.mpsv.cz/cs/14475.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdy přidáte učitelům?

Kdy budou učitelé brát minimálně stejně, jako třeba zákonodárci? Včera v hlavních zprávvách na Nově říkali, že vaše vláda dává učitelům málo, že nemají ani na pomůcky, a lze předpokládat, že učitelé budou ze škol odcházet nebo se minimálně nepohrnou učinit noví, a že je to potřeba! Nemyslíte, že by ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Růst průmyslu ovlivnilo snížení produkce v loňském srpnu

14:12 Český statistický úřad: Růst průmyslu ovlivnilo snížení produkce v loňském srpnu

Průmyslová produkce v srpnu meziročně reálně vzrostla o 7,2 %. Meziměsíčně byla vyšší o 0,8 %. V kum…