Severní energetická: Greenpeace způsobili v Elektrárně Chvaletice škodu za miliony

07.10.2016 10:58

Aktivisté z Greenpeace se po vniknutí do Elektrárny Chvaletice a poškození jejího majetku pokusili ještě o kyberšikanu a v návaznosti zaútočili i na největší světovou sociální síť Facebook.

Severní energetická: Greenpeace způsobili v Elektrárně Chvaletice škodu za miliony
Foto: sev-en.cz
Popisek: Elektrárna Chvaletice
reklama

Po krátkodobém zablokování profilu dezorientovaná nátlaková organizace obvinila z cenzury Internetu Severní energetickou. Ve skutečnosti však její účet zablokoval Facebook z důvodu porušení zásad komunity. Zde je oficiální vyjádření sociální sítě: „Odebrali jsme vámi nahlášený obsah (fotka). Zkontrolovali jsme fotku, kterou jste nahlásili (důvod: za obtěžování). Protože porušuje naše Zásady komunity, odebrali jsme ji. Děkujeme za nahlášení. Uživateli Greenpeace Česká republika jsme dali vědět, že jsme jeho fotku odebrali, ale ne to, kdo ji nahlásil.“

Greenpeace na sociální síti začali zveřejňovat osobní údaje a fotografie jednoho z PR specialistů Severní energetické. Facebook toto počínání správně vyhodnotil jako obtěžování, materiál stáhnul a krátkodobě pozastavil profil organizace. Zároveň dle oficiálního vyjádření informoval uživatele Greenpeace Česká republika o této skutečnosti, dezinterpretace tedy byla záměrná. Sociální síť Facebook umožňuje nahlásit nevhodný obsah z důvodu obtěžování a velmi přísně vyhodnocuje všechny případy tohoto jednání. Uživatelé této sítě již z podstaty nemohou aplikovat cenzuru na jiné uživatele, protože o tom, co je nevhodné, rozhoduje pouze Facebook. Greenpeace tedy ve skutečnosti neobviňují z cenzury Severní energetickou, ale společnost Facebook.

Podle dostupných informací celá kauza vznikla kvůli mizivému dosahu celé akce, která spočívala v obsazení chladicí věže Elektrárny Chvaletice. Tímto způsobem chtěli aktivisté vyjádřit nesouhlas se snížením emisí v rámci probíhající modernizace elektrárny za 3 miliardy korun. Organizace, která se zaklíná ochranou přírody, tak v podstatě protestuje proti zlepšení životního prostředí v Pardubickém kraji. Slabý dosah kampaně nevytrhla ani masivní agitační akce v podobě hromadného mailu na všechny členy Greenpeace, v němž byli adresáti vyzváni k aktivitě na sociálních sítích a k hlasování v anketě o doplnění nadpisu na chladicí věži elektrárny. V tomto kontextu lze pokus o kyberšikanu a následnou dezinterpretaci rozhodnutí Facebooku vnímat jako zoufalý pokus dát kampani alespoň nějaké téma.

„Dosud zjištěné škody jako je rozstříhání plotu, vrtání do pláště chladicí věže a další postupně vyčíslujeme. I pokud aktivisté nepoškodili ochranný nátěr věže, jak uvádí posudek Greenpeace, jedná se o škodu v řádu milionů korun. Je-li však plášť poškozen, vyšplhá se na desítky milionů,“ řekla tisková mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká pošta: Nová poštovní známka připomíná vznik první turistické trasy

22:11 Česká pošta: Nová poštovní známka připomíná vznik první turistické trasy

Česká pošta představí 21. dubna novou výplatní písmenovou známku s kupóny pro přítisky, jejímž motiv…