Seznam cestovních kanceláří na webu MMR funkci plní a pomáhá klientům. Redaktor se nezdržoval s ověřením svých domněnek

26.02.2019 19:57

Ministerstvo pro místní rozvoj se ohrazuje proti článku „Nový certifikát to nezachrání. Ministerstvo neví, zda 150 cestovek má zákonné pojištění. Víme, které“, který byl zveřejněn na portálu https://faei.cz/. V textu Martina Bednáře je uvedena celá řada zkreslených, zavádějících a nepřesných informací.

Seznam cestovních kanceláří na webu MMR funkci plní a pomáhá klientům. Redaktor se nezdržoval s ověřením svých domněnek
Foto: MMR
Popisek: Ministerstvo pro místní rozvoj, logo

Z článku je zřejmé, že si autor své informace neověřoval a Ministerstvo pro místní rozvoj ani nepožádal o upřesnění či vysvětlení jím uváděných údajů. Autor by měl být především obeznámen s tím, že rozsah, ve kterém má být seznam cestovních kanceláří ministerstvem zpracováván a veden, přesně stanoví zákon. Nelze proto do seznamu, jak navrhuje autor článku, uvádět údaje týkající se informací o hospodaření cestovní kanceláře apod.

Na pravdě se nezakládají ani informace o tom, že MMR neví, kde je 150 cestovních kanceláří pojištěno. Toto je naprosto zcestná informace! V okamžiku, kdy se ministerstvo od pojišťovny dozví, že cestovní kancelář není zajištěna pro případ úpadku (tuto povinnost mají pojišťovny ze zákona), obratem vyrozumívá příslušný obecní živnostenský úřad dle sídla podnikatele, který ve správním řízení rozhodne o zrušení uvedeného živnostenského oprávnění. Do doby nabytí právní moci rozhodnutí je však podnikatel stále držitelem uvedené koncese. Ze zákona tak nemůže být ze seznamu cestovních kanceláří vedených ministerstvem vymazán. K jeho odstranění ze seznamu dojde teprve v okamžiku, kdy příslušného živnostenského oprávnění pozbyde. To platí i pro společnosti zmiňované v článku, které sice vstoupily do likvidace, ale mají stále aktivní živnostenské oprávnění pro provozování cestovní kanceláře. K výmazu společnosti ze seznamu cestovních kanceláří dojde až po jejím případném zrušení.

Pokud však cestovní kancelář ministerstvu pochybením nedodala doklad o svém zajištění, automaticky to neznamená, jak se autor mylně domnívá, že není zajištěna pro případ svého úpadku. Porušení této povinnosti je sice přestupkem, není však důvodem pro zrušení koncese pro provozování cestovní kanceláře. Řada cestovních kanceláří uvedená v seznamu měla také dlouhodobě přerušeno provozování živnosti. Po uplynutí doby, na kterou bylo provozování živnosti přerušeno, se stává opět aktivní cestovní kanceláří a jako taková musí být zapsaná i v seznamu vedeném ministerstvem. Takovým cestovním kancelářím již ministerstvo zaslalo v průběhu měsíce ledna výzvy ke splnění povinností souvisejících s provozováním cestovní kanceláře. Pokud by si autor článku dal práci s ověřením údajů zveřejňovaných v živnostenském rejstříku, neuniklo by mu, že se ona bílá místa v seznamu týkají nově vznikajících cestovních kanceláří, které jsou pojištěny, neboť je to jednou z podmínek pro udělení koncese.

V případě, že některé cestovní kanceláře příspěvek do garančního fondu neuhradily, ministerstvo postupuje v rámci dozoru, jak mu ukládá zákon. Zaměstnanci ministerstva ale přesto situaci každodenně řeší, o čemž svědčí statistické údaje – 35 ukončených či zahájených kontrol a 75 pravomocně skončených přestupkových řízení.

Kdyby se autor obrátil na MMR, všechny výše uvedené údaje by mu byly poskytnuty a mohl by tak uveřejnit korektní článek.

Autor by měl článek upravit, příp. zveřejnit odpověď ministerstva, pokud tak neučiní, ministerstvo podnikne příslušné právní kroky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká manažerská asociace: Česko se chce dostat mezi elitu zemí - do roku 2030 se umístit v první dvacítce

19:38 Česká manažerská asociace: Česko se chce dostat mezi elitu zemí - do roku 2030 se umístit v první dvacítce

V mezinárodním srovnání podle Zprávy Světového ekonomického fóra (WEF) spadla Česká republika o tři …