Sezona v NPÚ začíná: Program na hradech a zámcích i přednášky se točí kolem roku 1914

28.03.2014 9:31 | Zprávy

Sté výročí sarajevského atentátu na následníka rakousko-uherského trůnu, velkovévodu Františka Ferdinanda d´Este, je pro rok 2014 jedním z centrálních témat akcí, událostí a programů Národního památkového ústavu. Zahrnuje připomenutí vypuknutí první světové války v červenci 1914, životy a osudy významných osobností této doby, ale také radikální změnu životního stylu a podmínek všech vrstev obyvatelstva, ovlivněnou mimo jiné rozvojem vědy a techniky během „dlouhého“ 19. století.

Sezona v NPÚ začíná: Program na hradech a zámcích i přednášky se točí kolem roku 1914
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Pomyslnou vlajkovou lodí objektů věnujících pozornost atentátu na Františka Ferdinanda d´Este, ale i soukromému životu jeho rodiny, je zámek Konopiště, hlavní a poslední sídlo následníka trůnu a jeho ženy Žofie Chotkové, vévodkyně z Hohenbergu. Právě na Konopišti bude proto v úterý 1. dubna 2014 zahájena nová celosezónní výstava Spojeni v životě i ve smrti. „Státní zámek Konopiště bude v letošní sezoně pro Národní památkový ústav jedním z hlavních objektů právě díky svému spojení s Františkem Ferdinandem d‘Este. Není ale jediným, který má přímé vazby na císařskou rodinu, mezi dalšími je například zámek Zákupy nebo Velké Březno. Konopiště má však ve svých sbírkách předměty připomínající nejen soukromý život rodiny, ale právě i sarajevský atentát,“ uvádí Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu. Exponáty vypovídající o sarajevských událostech z 28. června 1914 a třetí prohlídkový okruh zámku, zahrnující osobní apartmány rodiny následníka trůnu, budou pro veřejnost otevřeny od 1. dubna do 31. října. Doplní je však ještě další akce, například přednášky z cyklu Konec dlouhého století – sté výročí atentátu v Sarajevu, připravené na každý poslední čtvrtek v měsíci, zádušní mše za Františka Ferdinanda a Žofii celebrovaná v sobotu 28. června nebo uvolněnější Letní slavnost naplánovaná na sobotu 2. srpna s pohoštěním v podobě Františkových ovocných knedlíků a vařením piva. Seznam všech akcí konaných k tématu 100. výročí atentátu na zámku Konopiště najdete v příloze tiskové zprávy.

K připomenutí výročí sarajevského atentátu se připojují také další objekty ve správě NPÚ, jejichž historie je spjata s následníkem trůnu a jeho rodem, případně s rodinou jeho manželky Žofie, rozené hraběnky Chotkové z Chotkova a Vojnína. Zámek Zákupy, patřící mezi hrstku původně habsburských objektů na území dnešní České republiky, byl v červenci 1900 svědkem svatby následníka trůnu s Žofií Chotkovou. K výročí pracovníci zámku zpřístupní nové prostory připomínající členy habsburského rodu, kteří zde pobývali – posledního korunovaného českého krále Ferdinanda Dobrotivého, císaře Františka Josefa I. a korunního prince Rudolfa. Lahůdkou pro znalce a zapálené zájemce budou technické prohlídky císařova osobního výtahu a jeho stanic a strojovny z roku 1870 během prodlouženého velikonočního víkendu 19.–21. dubna 2014 od 9 do 15 hodin. Mezi příjemné události budou bezesporu patřit Císařské slavnosti 17. května a Výstava jiřin, nejoblíbenějších květin císaře Ferdinanda Dobrotivého, o víkendu 13.–14. září.

Zámek ve Velkém Březně nedaleko Ústí nad Labem se bude důkladněji věnovat Žofii Chotkové, která zde vyrůstala. Od konce června zde bude možné navštívit dvě výstavy: Žofie Chotková a Velké Březno – zaměřenou na její život na tomto místě a Velké Březno ve Velké válce, 1914–1918, věnovanou nejen životu hraběcí rodiny Chotků za války, ale také osudům velkobřezenských vojáků padlých za první světové války. Velká válka se pak promítne také do scénáře několika nočních prohlídek a stane se tématem podzimního Hraběcího mlsání, tedy speciálních gurmánských prohlídek zámku.

S rodem Chotků je spojen také zámek Veltrusy, jejich barokní letní sídlo s přírodně krajinářským parkem s daňčí oborou, alejemi, sochami, pavilony, ovocnými sady i poli. V nově zrekonstruované oranžérii se o víkendech a svátcích mezi 4. květnem a 15. červnem koná výstava o fenoménu oranžérií. V sobotu 9. srpna přilákají návštěvníky Dožínky hraběte Chotka, jejichž součástí budou dílničky, pečení placek, sečení, mlácení, mletí obilí, divadlo a hudba, a představení malých pivovarů.

Další významné osobnosti roku 1914 věnuje pozornost zámek Buchlovice, který v prvních dvou desetiletích 20. století zažíval nejvýznamnější období své dlouhé historie. V této době sem za tehdejším majitelem, elitním diplomatem a ministrem zahraničních věcí habsburské říše, hrabětem Leopoldem Berchtoldem, dojížděly klíčové osobnosti evropské politiky. V Buchlovicích tohoto muže, jednoho z autorů diplomatického ultimáta Srbsku, které vedlo k rozpoutání světové války, připomene zajímavá výstava Leopold Berchtold a 1. světová válka, otevřená od května do září 2014.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skupina České dráhy loni hospodařila se ziskem 1,3 miliardy korun

19:15 Skupina České dráhy loni hospodařila se ziskem 1,3 miliardy korun

Konsolidovaný hospodářský výsledek Skupiny ČD před zdaněním dle Mezinárodních standardů účetního výk…