Skupina ČEZ vydělala za tři čtvrtletí letošního roku 19,6 miliardy korun

15.11.2014 20:12 | Zprávy

Za prvních devět měsíců letošního roku vykázala Skupina ČEZ provozní výnosy 147 mld. Kč, provozní zisk před odpisy (EBITDA) ve výši 54,7 mld. Kč a dosáhla čistého zisku 19,6 mld. Kč. Díky naplnění všech odkládacích podmínek dohody o narovnání s albánským státem navyšuje Skupina ČEZ celoroční výhled EBITDA na 72,0 miliard korun. Postupné splácení 100 mil. EUR ze strany albánského státu je nyní plně kryto garancí renomované evropské banky. ČEZ tak získá zpět částku blízkou hodnotě počáteční investice.

Skupina ČEZ vydělala za tři čtvrtletí letošního roku 19,6 miliardy korun
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Meziroční pokles zisků nadále odráží zhoršující se podmínky podnikání v energetice, klesající velkoobchodní ceny elektřiny spolu s mimořádně teplou a suchou zimou v roce 2014. Na tyto negativní vlivy reaguje Skupina ČEZ aktivními opatřeními zejména na straně stálých nákladů. „Pro roky 2015 a 2016 se nám postupně daří naplňovat ambiciózní cíl uspořit proti podnikatelskému plánu 16 % stálých nákladů. Jsem rád, že naše společnosti také využily možnosti nahradit požadované úspory navýšením zisku z nových obchodních příležitostí,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Pro rok 2015 se již podařilo identifikovat opatření s pozitivním dopadem přes 4,6 miliardy korun a pro rok 2016 téměř 5 miliard korun.

Skupina ČEZ postupně stabilizuje své aktivity v zahraničí. „Po úspěšné dohodě s albánskou stranou jsme vyhráli i arbitráž s Republikou srbskou v Bosně a Hercegovině a jako kompenzaci za nerealizovanou investici inkasujeme téměř 7,5 mil. EUR. Intenzivně pracujeme i na vyřešení situace kolem zelených certifikátů pro naše větrné elektrárny v Rumunsku,“ dodal Daniel Beneš.

V České republice realizuje Skupina ČEZ řadu významných investičních aktivit. Modernizace nízkotlakých rotorů turbogenerátoru v Temelíně umožnila zvýšit elektrický výkon bloku o 22 MW na 1 078 MW. Na 10 uhelných blocích o celkovém instalovaném výkonu 1 400 MW byla realizována opatření snižující emise. ČEZ také úspěšně dokončil modernizaci vodní elektrárny Kamýk umožňující efektivnější a ekologičtější výrobu. Inovace zvýšila její účinnost o 5,5 %.

ČEZ v reakci na přetrvávající krizi energetického trhu aktualizoval svou strategii a aktivně tak reaguje na několik trendů, jež významně ovlivňují podnikání firmy. „Chceme být dlouhodobě úspěšní a zůstat v pozici lídra – a to i v době krize a výrazné proměny evropské energetiky,“ uvádí Daniel Beneš a vysvětluje: „Radikálně se mění vnější prostředí. Už několik měsíců je zřejmé, že vize jednotného trhu s energií v Evropě nebyla naplněna. Mění se technologie a i nabídka. A v neposlední řadě se mění potřeby a preference zákazníků. Na to vše reagujeme.“

Strategie Skupiny ČEZ je postavena na třech pilířích. Patřit k nejlepším v provozu tradiční energetiky a zároveň zvyšovat podíl decentralizované výroby, v níž postupně mizí rozdíl mezi výrobcem a spotřebitelem. Druhým pilířem je zásadní změna přístupu k zákazníkům, kde ČEZ jen během letošního roku realizoval zhruba tři desítky prozákaznických opatření. V rámci třetího strategického pilíře se chce ČEZ více zaměřit na středoevropský region a Českou republiku s cílem udržet se v desítce nejlepších evropských energetik. „V našem regionu bychom rádi našli akviziční příležitosti, které nám mohou pomoci udržet provozní zisk a tím i stabilní dividendu pro akcionáře. Díky tomu, že jsme nejméně zadluženou velkou energetickou firmou v Evropě, máme pro tyto úvahy na rozdíl od konkurence prostor,“ uzavřel předseda představenstva a generální ředitel Daniel Beneš. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČEZ

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Jak hodnotíte naši armádu?

Kdyby došlo na nejhorší, myslíte, že by nás ubránila? Třeba poslanec Mašek si to nemyslí, což mě dost vyděsilo, přijde mi, že on se v tom vyzná, ale je zajímá mě i názor někoho z jiné strany a vy se podle toho, co jsem si našla obraně taky věnujete. A ještě jedna věc mě zajímá, kdyby došlo na nejhor...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Meziroční cenový růst zpomalil

10:04 Český statistický úřad: Meziroční cenový růst zpomalil

Spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména nižšími cenami v od…