Snadnější vyhledávání judikatury Evropského soudu pro lidská práva. Díky instruktážnímu videu MSp

19.12.2016 10:50

Ministerstvo spravedlnosti ČR se rozhodlo ještě více zpřístupnit důležitá rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) prostřednictvím instruktážního videa.

Snadnější vyhledávání judikatury Evropského soudu pro lidská práva. Díky instruktážnímu videu MSp
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

Již více než rok mají čeští občané přístup k této judikatuře prostřednictvím databáze judikatury Evropského soudu pro lidská práva. Pro širší veřejnost může být poněkud komplikované se v nepřeberném množství rozsudků ihned ESLP zorientovat. Video má však ukázat, že nalézt potřebnou judikaturu nemusí být až tak těžké.

Databáze má především dva účely. Zajistit používání a provádění Evropské úmluvy o lidských právech na vnitrostátní úrovni a zpřístupnit judikaturu ESLP odborné i širší veřejnosti v českém jazyce. Snahou ministerstva spravedlnosti zajistit, aby byl přístup k judikatuře pro všechny občany opravdu co nejjednodušší.

Kancelář vládního zmocněnce pro zastupování ČR před ESLP proto nechala profesionálně zpracovat podrobné instruktážní video. To začínající uživatele databáze snadno provede procesem vyhledávání a osvětlí jim význam databáze. Najdou jej jednak na úvodní stránce databáze a také na Youtube kanálu Ministerstva spravedlnosti ČR. Krátký film, ve kterém účinkuje bývalý zaměstnanec ministerstva a herec MgA. Zdeněk Pecha, vtipným způsobem vyzdvihuje přínos databáze a pomáhá zorientovat se v jednotlivých vyhledávacích funkcích aplikace.

Ministerstvo si od videa slibuje, že díky němu bude ještě více lidí moci nacházet důležitá rozhodnutí ESLP. Snaží se tak naplňovat přání, které již v loňském roce vyjádřil ministr spravedlnosti Robert Pelikán: „Databáze významně přispěje i k tomu, že Evropská úmluva o lidských právech bude orgány veřejné moci v České republice každodenně naplňována. Ubude tak důvodů, proč se čeští občané musí na štrasburský soud obracet.“

Odkaz na video v rámci databáze judikatury Evropského soudu pro lidská práva (na levé straně obrazovky): http://datalot.justice.cz/justice/judikatura_eslp.nsf/uvod
Odkaz na video na Youtube kanálu Ministerstva spravedlnosti ČR: https://youtu.be/x9xp8dPv63U

O databázi judikatury ESLP

Databáze obsahuje veškerou judikaturu štrasburského soudu doposud vydanou v řízeních proti České republice. Kromě toho se v ní nachází také anotace nejvýznamnějších aktuálních rozsudků a rozhodnutí vydaných proti jiným smluvním státům Evropské úmluvy o lidských právech. Výběr těchto anotací je realizován ve spolupráci s Ústavním, Nejvyšším a Nejvyšším správním soudem, jako i Kanceláří veřejného ochránce práv tak, aby zahrnoval významné judikáty pokrývající všechny oblasti relevantní pro české právní prostředí. Databáze k dnešnímu dni čítá na 850 judikátů a je průběžně doplňována o aktuální významné rozsudky.

Databáze vznikla jako jedno z opatření reagujících na mezinárodní výzvy k zajištění používání a provádění Úmluvy na vnitrostátní úrovni. Sleduje účel zpřístupnit odborné i širší veřejnosti judikaturu ESLP, která z velké části existuje pouze v anglickém či francouzském jazyce. Zároveň si klade za cíl umožnit snadnější orientaci v této judikatuře, která dnes čítá rozsudky a rozhodnutí v řádu desetitisíců.

Vyhledávací kritéria databáze jsou uzpůsobena vnitrostátním uživatelům. K potřebným informacím má tak přístup každý. A to i běžný občan, který se v problematice štrasburského soudu příliš neorientuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa: Olomoučtí celníci odhalili nelegálně pracující cizince

22:54 Celní správa: Olomoučtí celníci odhalili nelegálně pracující cizince

?V průběhu tohoto týdne provedli olomoučtí celníci několik cílených kontrolních akcí, které se zaměř…