Současná poetika Slovácka v dokumentu ČT

27.08.2015 16:15

Pohled na současný svět moravského Slovácka, vztah místních lidí k folkloru a lidovým tradicím přináší dokument Slovácká suita, který v těchto dnech natáčí režisér Jiří Šindar v brněnském studiu České televize. Hudební pořad inspirovaný skladbou Vítězslava Nováka nabídne divákům program ČT art zřejmě v závěru tohoto roku.

Současná poetika Slovácka v dokumentu ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Slovácká suita skladatele Vítězslava Nováka, která je jakýmsi obrazem svátečního dne na slovácké vsi na přelomu 19. a 20. století, neinspiruje filmaře poprvé. Už v roce 1966 ji v brněnském studiu Československé televize natočil režisér Kuba Jurečka. „Nový dokument navazuje na tradici folklorních pořadů, které televize v minulosti vyvážela z Brna do celého světa. Téma a samotná poetika tohoto snímku zároveň ukazuje stále živoucí formu folkloru z oblasti Slovácka,“ zamýšlí se dramaturg ČT Martin Polák.

Novákova kompozice přibližuje tři základní momenty života zdejších lidí – křesťanskou víru, lásku a přirozenou muzikálnost. Kuba Jureček v tehdejším duchu pojetí udržování a obnovy folkloru některé obrazy inscenoval a do celé poetiky filmu přidal i trochu patosu. „Po bezmála půl století jsem se rozhodl přistoupit k Slovácké suitě trochu jinak,“ říká režisér Jiří Šindar a vzpomíná, jak v roce 2001 uslyšel první větu Novákovy suity v evangelickém kostele v Javorníku v podání místního varhaníka Tomáše Majtána. Tehdy si režisér uvědomil, jak slovácký folklor určuje tep zdejšího života.  „Přestože je dnešní svět jiný, moje pojetí suity ukazuje, že všechny prvky, které ovlivňovaly život lidí v minulosti, v něm stále nacházíme,“ zamýšlí se Šindar a dodává: „Společně s kameramanem Jirkou Strnadem a celým štábem máme snahu ukázat svět moravského Slovácka dnešníma očima. Děti si už nehrají na pastvě, zamilovaní se nescházejí pod lipou, ale nálada u tradiční lidové muziky je obdobná jako před desítkami let.“

Tvůrci nezůstávají jen na Horňácku, ale zachycují i další slovácké regiony. Ke spolupráci přizvali zpěvačku Ivu Bittovou, která je živým důkazem vývoje lidové písně. „Je několik důvodů, proč jsem na nabídku spolupracovat na tomto dokumentu kývla“, říká Iva Bittová a některé z nich hned vyjmenuje: „Slovácko, rodný kraj mé maminky Ludmily Bittové, rozené Masarové, vztah k lidové hudbě, ze které neustále čerpám a také ji podporuji, lidové tradice Moravy…“ S vlastní interpretací některých hudebních vět vystoupí také kapela Lesní zvěř či Musica Folklorica se zpěvákem Martinem Prachařem.

„Celé mé pojetí Slovácké suity by však nemělo být negací současného folklóru, lidového umění a duchovního života Slovácka,“ upřesňuje Jiří Šindar. „Vše se vyvíjí, dnešní muzikanti uchopí lidovou písničku jako kdysi Janáček a Novák a přepracují si ji podle svých pocitů,“ dodává.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČSSZ: Při platbách pojistného na sociální zabezpečení kontrolujte čísla účtu

14:01 ČSSZ: Při platbách pojistného na sociální zabezpečení kontrolujte čísla účtu

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v posledních dnech registruje vysoký počet plateb pojistn…