Soutěž mladých talentů Concertino Praga 2016 zná své vítěze

01.02.2016 21:00

Mezinárodní odborná porota určila v neděli 31. ledna vítěze 50. ročníku tradiční rozhlasové soutěže Concertino Praga. Letos byla soutěž vypsána pro housle, violoncello, klavír a kytaru. Absolutní vítězkou a držitelkou ceny Heleny Karáskové se stala Maria Zaitseva z Ruska, která porotu svými výkony okouzlila natolik, že jí byla udělena také cena EMCY.

Soutěž mladých talentů Concertino Praga 2016 zná své vítěze
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

„Vítězové letošního mezinárodního klání budou své výkony obhajovat tradičně na koncertu laureátů se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, který se uskuteční v Rudolfinu 10. června. Na koncert naváže tradiční Jihočeský festival Concertino Praga. Jubilejní ročník navíc nabídne výstavu fotografií. Český rozhlas soutěž Concertino Praga organizuje již od roku 1966. Jejím hlavním cílem je propagovat klasickou hudbu a seznamovat veřejnost s nejlepšími českými a zahraničními interprety nastupující generace mladých hudebníků.,“ uvedl generální ředitel ČRo René Zavoral.

Porota, foto Khalil Baalbaki

Do letošního 50. ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků se přihlásili soutěžící z Německa, Ruska, Slovenska, Bulharska, Rumunska, Gruzie, Ukrajiny, Rakouska, Lotyšska, Kanady a Korey. Českou republiku reprezentovalo devět nahrávek. Absolutní vítězce, kterou se pro tento rok stala violoncellistka Maria Zaitseva, vydá Český rozhlas profilové CD. Mladá talentovaná hudebnice z Ruska okouzlila svým výkonem porotu natolik, že byla oceněna i cenou EMCY. Cenu získala také za nejlepší provedení skladby Bohuslava Martinů.

„Violoncellistka Maria Zaitseva zapůsobila na porotu především tím, že již ve svých 14 letech je komplexní umělkyní. Bude se samozřejmě dál vyvíjet, ale už dnes jsou její technické schopnosti takové, že jí umožňují prostřednictvím hudby mluvit. Její muzikální talent je velmi výrazný a porotu přesvědčila také suverenitou, s jakou si poradila s interpretací skladby Bohuslava Martinů.“ řekl předseda poroty Ivo Kahánek.

V kategorii „violoncello“ se umístila na prvním místě Maria Zaitseva (Rusko), v kategorii „housle“ zvítězila Isabella Perron (Kanada) a v kategorii „klavír“ obsadila první příčku Elizaveta Kliuchereva (Rusko). V kategorii KYTARA nebyla cena udělena. Koncert vítězů se uskuteční v Rudolfinu 10. června. Na koncert naváže tradiční Jihočeský festival Concertino Praga. Laureáti vystoupí v koncertních sálech či zámcích čtyř měst v termínu od 13. do 17. června.

Výkony mladých umělců letos posuzovala porota ve složení: Ivo Kahánek (klavír), Leoš Čepický (housle), Leonid Gorokhov (violoncello), Roman Patočka (housle) a Carsten Dufner (ředitel rozhlasového orchestru MDR v Lipsku). Jako nezávislí porotci byly Evropskou vysílací unií nominovány Gail Henry z Irska a Szilvia Becze z Maďarska.

U příležitosti 50. výročí soutěže vznikla výstava fotografií s názvem Talent není černobílý, která bude od 4. února k vidění v Galerii Vinohradská 12. Černobílé fotografie zachycují vybrané okamžiky loňského turné po jižních Čechách. Pro veřejnost bude výstava otevřena až do konce února, vždy ve čtvrtek mezi 12.00 – 18.00, na adrese Vinohradská 12, Praha 2.

Webové stránky concertinopraga.cz nabídnou i tento rok všem příznivcům Concertina zajímavosti ze zákulisí, fotografie z jednotlivých koncertů a soutěže o vstupenky na jednotlivé koncerty.

Kompletní výsledky si je možné prohlédnout v přiložené Výsledkové listině Mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga 2016.

V letošním roce se koncertní vystoupení uskuteční v těchto termínech:

10. 6. 2015 Praha – Rudolfinum, Dvořákova síň
13. 6. 2015 Český Krumlov
14. 6. 2015 Bechyně
15. 6. 2015 Třeboň
16. 6. 2015 ZUŠ Jindřichův Hradec
17. 6. 2015    Jindřichův Hradec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Třináct koní z Jankova má nového majitele

7:35 ÚZSVM: Třináct koní z Jankova má nového majitele

Koncem loňského roku přitáhla pozornost veřejnosti zpráva, že na UZSVM bylo převedeno, na základě ro…