Špičky českého práva vystoupí na konferenci o státním zastupitelství v Senátu

5. 4. 2018 11:04

Dne 10. dubna 2018 pořádá Ústavně-právní výbor Senátu Parlamentu ČR konferenci na téma „Ústavní zakotvení státního zastupitelství“.

Špičky českého práva vystoupí na konferenci o státním zastupitelství v Senátu
Foto: senat.cz
Popisek: Senát ČR

Jde o zásadní a stále nevyřešené téma, které se dotýká postavení a plnění úkolů státního zastupitelství v České republice. Diskutovat se zřejmě bude o možných změnách Ústavy ČR, jakož i o potřebnosti nového zákona o státním zastupitelství. Gestorem akce je předseda Ústavně-právního výboru Miroslav Antl, konference je organizována za odborné podpory Unie státních zástupců. Před zahájením akce proběhne v 9:30 tiskový briefing k tématu.

Veřejná žaloba je orgánem svého druhu, stojícím na pomezí moci výkonné a soudní, přičemž názory na jeho povahu se různí. V odborné veřejnosti se objevují i hlasy, aby se státní zastupitelství zařadilo k moci soudní se všemi atributy justiční nezávislosti. Na konferenci se svými příspěvky vystoupí přední postavy českého práva. Profesor Jiří Přibáň promluví k tématu dělby moci v justici, místopředseda Ústavního soudu profesor Jaroslav Fenyk se bude zabývat systémem veřejné žaloby ve vybraných evropských zemích. Soudce Ústavního soudu profesor Jan Musil shrne ústavní judikaturu ke státnímu zastupitelství a profesor Aleš Gerloch uvede pohled na ústavní zakotvení veřejné žaloby de lege lata a de lege ferenda. Akci zahájí předseda Ústavně-právního výboru Senátu Miroslav Antl, dále ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán, předseda Nejvyššího soudu ČR Pavel Šámal, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman i prezident Unie státních zástupců Jan Lata.

Program konference je na webových stránkách Senátu.

V 9:30 se uskuteční tiskový briefing v Zaháňském salonku Valdštejnského paláce, vstup přes recepci C1. Vystoupí na něm předseda Ústavně-právního výboru Senátu Miroslav Antl, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a prezident Unie státních zástupců Jan Lata.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Setkání k systémové podpoře inkluze

22:49 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Setkání k systémové podpoře inkluze

Další z řady setkání takzvaných individuálních projektů systémových, které jsou hrazeny z evropských…