Správa NP Šumava vydala novou knihu pro nevidomé a dvě audioknihy

19.02.2023 10:59 | Tisková zpráva

Rok 2023 bude celý patřit kulatému výročí vzniku CHKO Šumava. A hned na začátku přichází Správa Národního parku Šumava s dárky pro nevidomé návštěvníky a milovníky Šumavy – s novou knihou o šumavských skvostech, napsanou v Braillově písmu, která zároveň vznikla jako audiokniha, a audioknihou Národní park Šumava - 30 let.

Správa NP Šumava vydala novou knihu pro nevidomé a dvě audioknihy
Foto: NP Šumava
Popisek: Národní park Šumava

Kniha s názvem „Šumavské skvosty“ je už druhou publikací určenou pro nevidomé návštěvníky. Oproti první knize, vydané v roce 2014 „Šumava pro všechny – Průvodce pro turisty se zrakovým postižením“, která byla pouze v Braillově písmu a doplněná reliéfními mapami, má nová knížka soutisk zvětšeného a Braillova písma. Přečíst si ji proto mohou jak nevidomí, tak slabozrací nebo i zdraví čtenáři.

„Nápad vytvořit takovou publikaci, která by představovala šumavské skvosty z oblasti fauny a flóry, vyšel z konzultací s Michalem Sudíkem z Knihovny a tiskárny pro nevidomé K.E. Macana v Praze. Chtěli jsme ji použitím dvojího písma, nádherných ilustrací Pavla Procházky a fotografií věnovat hned několika skupinám čtenářů se zrakovým znevýhodněním,“ vysvětluje autorka Lenka Dvořáková, která má na Správě NP Šumava na starosti práci s hendikepovanými návštěvníky.

„Tato kniha bude k zapůjčení na všech informačních a návštěvnických centrech Správy NP Šumava, ve vybraných externích infocentrech, knihovnách a především v centrech pro nevidomé a ve speciálních školách. Aby se dostala mezi co nejširší veřejnost, vznikla pod vedením rozhlasového režiséra Jakuba Doubravy také její audioverze načtená moderátorem a producentem Michalem Jančaříkem,“ dodává.

Anketa

Chystáte se ke koupi elektromobilu?

0%
97%
hlasovalo: 19968 lidí

Audiokniha „Šumavské skvosty“ je volně k poslechu na oficiálním youtube kanálu Správy NP Šumava ZDE a díky úzké spolupráci s turistickou oblastí Šumavsko, také na jejich Šumavských podcastech, které si zdarma můžete poslechnout na vašich oblíbených podcastových aplikacích.

Publikace pro nevidomé „Šumavské skvosty“ je spolufinancována Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí v rámci projektu: Efektivní komunikace a zvyšování znalostí o Národním parku Šumava, reg.č.: 1210600068.

Její audioverze je spolufinancovány Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí v rámci projektu: Audio knihy Národního parku Šumava, reg.č.: 1210600089, stejně jako audiokniha Národní park Šumava – 30 let.

Tato publikace vyšla v tištěné podobě v rámci výročí 30 let existence Správy NP Šumava v roce 2021. V rámci více než třiceti kapitol shrnuje vývoj území Šumavy, nejrůznějších živočišných a rostlinných druhů na Šumavě se vyskytujících. Připomíná také zásadní okamžiky nejen posledních třiceti let existence NP Šumava, jako například převod státních a vojenských lesů do vlastnictví Správy NP Šumava, občanské blokády, rozšíření bezzásahovosti po orkánu Kyrill, které v roce 2007 posvětil tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík, ale také události, které tomu předcházely. Představuje lokality, které zásadně ovlivňovaly dění na Šumavě a formovaly pohled na ochranu přírody, shrnuje vývoj turismu za poslední tři desetiletí, atd.

„Kniha Národní park Šumava – 30 let, je dílem, které shrnuje to nejzásadnější, co se za posledních více než 30 let na Šumavě odehrálo. Proto bylo nasnadě, že vznikla také audioverze této publikace a to pod taktovkou profesionálního rozhlasového režiséra Jakuba Doubravy a mistra zvuku Ondřeje Fraňka. Příběhy vlků, rysů, kornatců, perlorodek, puštíka, sokola, ale také lokalit, jako jsou Březník, Poledník, Smrčina a další, převedli do mluvené formy Michal Jančařík, herec Jan Dvořák nebo Mia Fellow, která také zkomponovala původní hudbu pro toto dílo,“ zmiňuje mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák, který je současně autorem této knihy.

Audiokniha má dohromady 36 dílů, a posluchači se mohou těšit vždy na nový díl každý pátek až do začátku října letošního roku a to zdarma, na oficiálním YouTube kanálu Správy NP Šumava nebo na Šumavských podcastech turistické oblasti Šumavsko.

Kniha „Národní park Šumava – 30 let, je stále v prodeji a to buď v informačních a návštěvnických střediscích Správy NP Šumava nebo na e-shopu ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČOI zajistila na tržnici Hatě padělky za více než 10 milionů korun

16:44 ČOI zajistila na tržnici Hatě padělky za více než 10 milionů korun

Česká obchodní inspekce Jihomoravského a Zlínského kraje uskutečnila na konci května mimořádnou kont…