Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou dutinu v Balcarově skále, pro svou specifickou barvu později pojmenovanou jako Popeluška. S nástupem zimy si pak povšiml povšiml roztátého sněhu v malém závrtu na vrcholu skály. „Po postupném uvolnění ucpávky se mu podařilo proniknout do hlavních prostor Balcarky. Jako datum objevu uvedl 22. února 1924. V dalších měsících podnikl Šamalík objevné prostupy do dalších prostor. Postupně objevil Wilsonovy rotundy, dóm Zkázy a Fochův dóm,“ popisuje vedoucí jeskyně Balcarka Eva Hebelková.
Do zmíněné doby byl znám jen nevelký vstupní jeskynní portál v Balcarově skále. Ten odkryl cenné archeologické nálezy z období paleolitického osídlení – v roce 1869 tam badatel Jindřich Wankel nalezl opracované kameny a kosti či pozůstatky ohnišť. Dnes v tomto portálu začíná prohlídkový okruh jeskyní.
Na začátku roku 1935 objevil Šamalík další krásně zdobené prostory, dnešní Galerii a Přírodní chodbu. „Jubilejní dómy Masarykovy" byly po úpravách přidány 15. června 1935 do návštěvnické trasy. V 50. letech 20. století byla trasa a elektroinstalace rekonstruována. V roce 2001 přibyl nový vstupní areál s moderním vybavením komplexními službami pro návštěvníky. „V letech 2008-9 byly v jeskyni rekonstruovány chodníky, lávky, elektroinstalace a osvětlení. Odkaz objevitele Šamalíka se snaží průvodci Balcarkou předávat současným návštěvníkům,“ dodává ředitel Správy jeskyní ČR Milan Jan Půček.
V dubnu je jeskyně Balcarka otevřena od úterý do neděle od 9:00 do 16:00, o velikonočních svátcích i v pondělí. Otevírací doba, příjezd i možnosti parkování jsou popsány na webu ZDE.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPráce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.



