Správa železnic: Architektonická soutěž na podobu terminálu VRT v Roudnici nad Labem

24.06.2021 15:13 | Zprávy

Správa železnic chystá další otevřenou architektonickou soutěž na podobu terminálu vysokorychlostní železnice. Tentokrát na připravované trase z Prahy do německých Drážďan.

Správa železnic: Architektonická soutěž na podobu terminálu VRT v Roudnici nad Labem
Foto: Správa železnic
Popisek: Správa železnic

Budoucí terminál je součástí připravovaného úseku vysokorychlostní tratě VRT Podřipsko. Navrhovaný je poblíž stávajícího letiště Roudnice nad Labem.

Sloužit bude nejen obyvatelům Litoměřicka, ale také dalších částí Ústeckého kraje nebo severu středních Čech. Terminál nabídne rychlé vlakové spojení do centra Prahy, kam se cestující po zprovoznění VRT dostanou za zhruba 20 minut. Nová trať ovšem výrazně zkrátí jízdní doby také do Ústí nad Labem, Drážďan, Brna, Ostravy nebo Vídně.

Správa železnic chce prostřednictvím architektonické soutěže najít optimální řešení terminálu, jehož součástí by mělo být také záchytné parkoviště pro 3000 automobilů či nástupiště pro autobusy ústecké i středočeské integrované dopravy a napojení terminálu na blízkou dálnici D8. Návrh přestupního uzlu by měl rovněž ideově pracovat s urbanismem širokého okolí. Urbanistická ideová část soutěže přinese paletu představ řešení širokého okolí, kterými se samosprávy budou moci inspirovat. Pro zajištění hladkého provozu na nové vysokorychlostní železnici budou architekti hledat také řešení údržbové základny VRT v blízkosti terminálu.

Stejně jako v případě již dokončené architektonické soutěže na podobu terminálu Praha východ, bude na regulérnost soutěže dohlížet Česká komora architektů.

Správa železnic bude i nadále komunikovat se zástupci obcí, krajů či zájmových spolků tak, abychom společně nalezli optimální řešení budoucích tratí. V jednání budeme pokračovat také v rámci Pracovní skupiny hejtmana Ústeckého kraje, která tvoří unikátní fórum pro širokou diskuzi.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Drogy ani cigarety před celníky neukryli. Pomohl i služební pes

7:44 Celní správa: Drogy ani cigarety před celníky neukryli. Pomohl i služební pes

Začátkem prázdnin měli celníci z moravskoslezského kraje plné ruce práce. V jeden den totiž v dopole…